Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
x1488062_631535190222573_240658131_n
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec M. Stašek se zúčastnil návštěvy velvyslanců zemí EU v Odíše

Ve dnech 1.-5.12.2013 se velvyslanec M. Stašek zúčastnil společně s velvyslanci DEU, HU a IR návštěvy ve svazovém státě Odíša.

Návštěvu velvyslanců zemí EU v Odíše (dříve známé jako Urísa) organizovala Delegace EU v Dillí se záměrem rozšířit pozornost EU a členských států i na východoindické svazové státy. Z pohledu EU i zastoupených členských států šlo o vůbec první takovouto návštěvu ve  svazovém státě Odíša. Součástí programu bylo jednání s předsedou parlamentu Odíši Pradeepem K. Amatem (BJD), šéfem opozice Bhupinderem Singhem (INC), vedením strany BJP, arcibiskupem Johnem Barwaou, vedením obchodní komory Odíši, návštěva Kalinga Institute of Industrial Technology, návštěva komplexu největší indické IT společnosti Infosys, dále projektů finančně podporovaných EU v Bhubanéšvaru Women Rights, Livelihood, Health (SAATHI, LEPRA, CONCERN). Na závěr programu delegace navštívila dvě rybářské osady v Púrí, které byly nejvíce zasaženy cyklonem Phailin, který zasáhl indické východní pobřeží dne 12.10.2013.  EU věnovala prostřednictvím ECHO 98 tisíc EURo na obnovu těchto vesnic.

Odíša je 9. největším svazovým státem Indie a 11. nejlidnatějším (42 mil. obyv). Stát patří k nejchudším a nejméně rozvinutým svazovým státům Indie s vysokou nezaměstnaností a druhým nejnižším příjmem na obyvatele, nicméně jde o stát, který má na straně druhé jeden z největších zásob minerálů (bauxit, železná ruda, nikl, černé a hnědé uhlí). Právě těžba nerostných surovin a s tím související vysidlování a násilné zabírání pozemků, patřící místním kmenům vedlo k vytvoření hnutí Naxalitů (Maoistů), kteří bojují za svržení vlád prakticky ve všech východoindických státech. Podpora místního obyvatelstva hnutí roste, neb je to de facto jediný způsob odporu a opozice počínání vlády, která je považována za zkorumpovanou těžebními konglomeráty. Díky investicím velkých indických těžebních, ocelářských a IT firem roste ekonomika Odíši rychlostí 7,6 % HDP, dalšímu výraznějšímu ekonomickému růstu však brání nedostatečná infrastruktura. Odíšská ekonomika je stále postavena ze 60 % na zemědělské produkci (rýže, juta, semena palmy olejnaté, cukrová třtina), důležitým oborem je rybářství.

V politické oblasti vládne v Odíše regionální strana BJD (Biju Janata Dal), která se v r. 2009 odtrhla od BJP po událostech v Kandhamalu (zde došlo v r. 2008 k masakru na křesťanech, s čímž je spojována právě BJP), což jí vyneslo výraznou podporu ve volbách v roce 2009 a možnost vládnout bez podpory jak BJP, tak i Indického národního kongresu.

Pro český soukromý sektor se nejvíce možností naskýtá v oblasti energetiky, civilního letectví, vodního hospodářství, železniční dopravy či zemědělství, dodávek těžební techniky, rekultivace výsypek, dodávek zařízení pro ocelárny. V oblasti školství se naskýtají zajímavé možnosti spolupráce s „Kalinga Institute of Industrial Technology“ (KIIT), který patří mezi nejprestižnější soukromé instituce v Indii zásobující hlavní indické investory v Odíše (Infosys, Jendal Steel, ESSAR, Tata atd.) vysoce kvalifikovanou pracovní silou.

Galerie


EU Ambassadors´ visit to Odisha