Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
setkani_s_predsedou_vlady_asamu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Miloslav Stašek navštívil svazové státy Ásám a Meghalaju

Ve dnech 28. až 30. dubna 2014 navštívil velvyslanec M. Stašek v doprovodu českých firem indické svazové státy Ásám a Meghalaju. Na rozdíl od předchozích návštěv těchto států, které byly zaměřeny zejména na spolupráci v oblasti zemědělství a potravinářství, byla tato návštěva orientována především na téma energetiky.

Při návštěvě Ásámu se M. Stašek setkal s předsedou vlády T. Gogoiem, s ministrem energetiky P. Bordoloyem, s prvním náměstkem ministra energetiky a výkonným ředitelem společnosti Assam Power Distribution Company R. Yadavem a s komisaři pro energetiku A. Goelem a H. Narzarym. Dále se setkal s ministrem zemědělství N. S. Dekou, s ministrem pro zavlažování A. Deyem a se zástupci Konfederace indického průmyslu.

V průběhu návštěvy Meghalaji se velvyslanec Stašek setkal s předsedou vlády M. Sangmou, s ministrem energetiky A. T. Mondalem, jakož i s dalšími členy kabinetu, s náměstkem ministra pro energetiku a výkonným ředitelem společnosti Meghalaya Energy Corporation P.O.B. Warjrim, s předsedou představenstva a s výkonným ředitelem společnosti North Eastern Electric Power Corporation P. C. Pankajem a s dalšími představiteli této společnosti. Dále se setkal s představiteli Federace průmyslu a obchodu severovýchodního regionu.

Hlavním cílem jednání v uvedených svazových státech bylo získání celkového přehledu o realizovaných i plánovaných projektech v oblasti výroby elektrické energie (tepelná, vodní, solární, biomasa) a identifikace možností uplatnění českých firem v této oblasti. V oblasti zemědělské výroby a potravinářství bylo jednáno o možnostech další spolupráce. 

Ásám je ekonomicky nejsilnějším a průmyslově nejvyspělejším státem severovýchodní Indie. Stále se však jedná o převážně zemědělský stát, kde 70% obyvatel působí v zemědělství. V Ásámu se těží ropa, stát však nemá (s výjimkou regionu Margherita) podstatné zásoby uhlí použitelné jako palivo do tepelných elektráren. Z tohoto důvodu je Ásám nucen uhlí pro existující a plánované tepelné elektrárny dovážet ze sousedních států (Bihár, Meghalaja).

Meghalaja je hornatý a lesnatý stát zaměřený na pěstování zemědělských plodin, který je navíc obdařený bohatstvím nerostných surovin (uhlí, vápenec, uran, kaolín, granit). Obdařen je rovněž množstvím vodních toků a s tím souvisejícím hydro-energetickým potenciálem. V Meghalaji se nachází nejvlhčí místo na světě a je jedním z mála států Indie s přebytkem elektrické energie.