Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
meeting_with_governor_of_jharkhand_dr_a
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Miloslav Stašek poprvé navštívil východoindické státy Bihár a Džharchand

Ve dnech 26. až 30. května 2014 navštívil velvyslanec Miloslav Stašek svazové státy Bihár a Džharchand. Jednalo se o první oficiální návštěvu velvyslance v uvedených svazových státech. Cílem této cesty bylo zmapování možností uplatnění výrobků a služeb českých firem ve státu Bihár zejména v oblasti zemědělství a ve státu Džharchand v oblasti těžkého průmyslu, dobývací techniky a výroby elektrické energie.

V průběhu návštěvy státu Bihár se M. Stašek setkal s ministrem drobného zavlažování a cukrové třtiny A. P. Hushwahem, s ministryní průmyslu L. Singhovou, s náměstkem ministra zemědělství D. Singhem, s náměstkem ministra pro energetiku S. P. Sandeepem, s náměstkem ministra pro vědu a techniku S. Kumarem a v průběhu obchodního semináře rovněž s prezidentem P. K. Agrawalem a s dalšími představiteli bihárské obchodní komory (Bihar Chamber of Commerce and Industries).

Ve státu Džharchand se M. Stašek setkal s Dr. A. Ahmedem, guvernérem státu Džharchand, s náměstkem předsedy vlády S. Chakrabortym, s ministrem zemědělství Y. Savem, s náměstkyní ministra průmyslu H. Pande, s náměstkem ministry turistiky V. Kumarem a v průběh obchodního semináře s prezidentem S. K. Singhem a s dalšími představiteli federace džharchandských obchodních komor (Federation of Jharkhand Chamber of Commerce and Industries).

Dále M. Stašek v Džharchandu navštívil největší indickou ocelárnu Bokaro Steel Plant a závod HEC (Heavy Engineering Corporation) v Ránčí, který byl v letech 1690-64 vybaven českými technologiemi pro zpracování výkovků a pro obrábění. V uvedeném závodě se M. Stašek sešel s předsedou představenstva a zároveň vrchním ředitelem centrálního ministerstva těžkého průmyslu V. Sahayem.

Svazový stát Bihár je rozlohou 12. největším indickým svazovým státem a počtem obyvatel 3. nejlidnatějším státem (104 mil.). Zároveň se jedná o jeden z nejchudších indických států, v jehož ekonomice hraje stěžejní roli zemědělská výroba, dále služby a průmyslová výroba. Bihár leží v oblasti povodí Gangy a je obdařen úrodnou půdou s hojnými vodními zdroji, zejména podzemními. Paradoxem současné ekonomiky Biháru je skutečnost, že je zde citelný nedostatek pracovní síly, způsobený odlivem dělníků za prací do ostatních indických států, případně do zámoří (Mauricius).

Indický svazový stát Džharchand patří do skupiny východoindických průmyslových států (Čhatisgarh, Odíša, Západní Bengálsko) disponujících rozsáhlým nerostným bohatstvím. Na území Džharchandu se nachází mj. železná ruda, měď, uhlí, antracit, bauxit, vápenec, magnezit, chromit, thorium, uran a grafit a dále rovněž stříbro a zlato. Díky těmto nerostům se zde rozvinula výroba oceli, těžba a zpracování uhlí, výroba elektrické energie a dále výroba umělých hnojiv a explosiv. V uvedených indických státech byla v 60. až 80. letech minulého století založena tradice českého průmyslu v podobě dodávek zařízení do těžkých provozů (hutě, ocelárny) a obráběcích strojů. V současné době je možno v Džharchandu navázat na tradici českého průmyslu přítomností českých firem a jejich účastí na zakázkách pro těžký průmysl, pro energetiku, případně pro těžební průmysl.