Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

business_forum_at_cni_1
Foto: J. Peterková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise vedená velvyslancem M. Staškem navštívila Nepál

Ve dnech 9.-11.2.2013 navštívila Nepál podnikatelská delegace ČR složená ze sedmi českých firem a institucí, vedená velvyslancem ČR Ing. Miloslavem Staškem, která si dala za cíl nalézt nové oblasti obchodní spolupráce mezi ČR a Nepálem.

Účastníky podnikatelské mise do Nepálu bylo sedm českým firem, jejichž profilové zaměření plně odpovídalo požadavkům nepálské strany na spolupráci v oblasti energetiky, obnovitelných zdrojů, infrastruktury, zpracovatelského průmyslu a cestovního ruchu: Agile Europe, BM ContechInvest, Brematech, Eldis, CK Livingstone, Transcon a Vítkovice Machinery Group.

Delegace jednala s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Narayan Kaji Shrestha/ou, ministrem kultury, cestovního ruchu a civilního letectví Post Bahadur Bogati/m, ředitelkou Národního muzea Nepálu Mandakini Shrestha/ovou, náměstkem ministra energetiky Hari Ram Koirala/ou, ministrem pro vědu, technologie a životní prostředí Keshab Man Shakya/ou, starostou Káthmándu Kedar Bahadur Adhikari/m a vrchním ředitelem pro Evropu MZV NP Arjun B. Thapa/ou. České firmy se zúčastnily hojně navštíveného podnikatelského semináře včetně B2B jednání, který zorganizovala Konfederace nepálského průmyslu (CNI).

Česká delegace se také dne 10.2.2013 zúčastnila spuštění projektu Škoda Auto v Nepálu „Together for the Cleaner Air“, v jehož rámci věnovala Škoda Auto mezivládní instituci ICIMOD 400 tis. Kč na pořízení zařízení na spalování biomasy pro vesnice v Himalájích. Česká delegace dále navštívila centrum ICIMOD v Godavari, které se zaměřuje na zlepšení kvality života v lidí žijících v podhůří Himalájí a seznámila se s projekty, které ICIMOD realizuje v Nepálu, např. využití solární energie a biopaliva v domácnostech atd. Účastníci delegace měli možnost se setkat se zástupci „Alternative Energy Promotion Centre“ (AEPC), která usiluje o zavedení obnovitelných zdrojů jako standardního zdroje energie v Nepálu.

Delegace si ověřila, že nepálské instituce vítají zájem ČR o spolupráci. Nejslibnější spolupráce se rýsuje v oblasti hydroenergetiky (díky prudkým nepálským řekám s využitelnou kapacitou 40 tis. MW, využito je však pouze asi 800 MW), infrastruktury, těžebního průmyslu, zemědělství a zpracování potravin, cestovního ruchu nebosanace města (vybudování odpadního hospodářství). Rok 2012 - 2013 vyhlásila nepálská vláda rokem investic v Nepálu s cílem zdvojnásobit příliv FDI do země. Nepál zřídil instituci „Nepal Investment Board“ (NIB) a doufá, že v letech 2012-13 se podaří realizovat minimálně 50 megaprojektů se zahraniční účastí.

U příležitosti návštěvy české delegace proběhla v Káthmándú dne 11.2.2013 vernisáž výstavy plakátů o ČR „The Czech Republic – Amazing Wonders from the Heart of Europe“.

Galerie


Visit of Czech delegation to Nepal