Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace zahraničního výboru PS PČR navštívila Srí Lanku

Ve dnech 19.-24. listopadu 2012 navštívila delegace zahraničního výboru PS PČR Srí Lanku, kde jednala s řadou významných srílanských představitelů – ministry tamní vlády, zástupci srílanského Parlamentu i opozice, představiteli místní samosprávy, zástupci ekonomických institucí i prostými občany Srí Lanky, se kterými hovořili o poválečné situaci na ostrově, ekonomické obnově země a stavu politického procesu, který by měl usmířit znesvářená etnika Sinhálců a Tamilů.

Delegaci zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (ZV) na Srí Lanku vedl předseda výboru Ing. David Vodrážka (ODS) v doprovodu místopředsedů výboru prof. MUDr. Roma Kostřici (TOP 09) a Ing. Kateřiny Konečné (KSČM) a poslance MUDr. Pavla Holíka (ČSSD).

Delegace ZV navštívila Srí Lanku na pozvání Srílansko-českého klubu přátel srílanského Parlamentu, který navštívil ČR v březnu 2012.

Členové delegace ZV se na Srí Lance (LK) setkali s řadou předních srílanských politiků, např. s předsedou Parlamentu Chamal/em Rajapaksa/ou, místopředsedou Parlamentu Chandima/ou Weekkody/m a dalšími členy Parlamentu LK (včetně poslanců opoziční TNA, JVP, UNP), ministrem pro ekonomický rozvoj Basil/em Rajapaksa/ou, ministrem ropného průmyslu Susil/em Premajayantha/ou, ministrem pro tradiční průmysl a rozvoj malých podniků a předsedou tamilské strany Eelam People’s Democratic Party (EPDP) Douglas/em Devananda/ou, ministrem spravedlnosti a předsedou muslimské strany Sri Lanka Muslim Congress (SLMC) Rauf/em Hakeem/em, šéfem opozice Parlamentu LK a předsedou strany UNP Ranil/em Wickramasinghe/m, ministrem plantáží a zvláštním zmocněncem pro lidská práva Mahinda/ou Samarasighe/m, prvním náměstkem ministra zahraničních věcí a prezidentem česko-srílanské parlamentní skupiny přátel při MZV LK Neomal/em Perera/ou atd.

Delegace také navštívila Jaffnu - hlavní město Severní provincie a během občanské války centrálu LTTE, nad kterou neměla centrální vláda LK během občanské války kontrolu. V Jaffně se členové ZV přesvědčili o stávající situaci v regionu více než tři roky po skončení občanské války, procesu ekonomické obnovy poničených oblastí a rehabilitace více než 300 tis. IDPs. Delegace jednala s guvernérem Severní provincie G.A. Chandrasiri/m, velitelem ozbrojených složek v Jaffně generálmajorem Mahinda/ou Hathurusinghe/m, biskupem Jaffny Dr. Thomas/em Savundranayagam/em a navštívila přesídlovací projekty v Ariyalai a Chayakachcheri, tamní knihovnu a nemocnici.

Delegace dále navštívila město Hambantota, kde si prohlédla nově vystavěný mezinárodní přístav Magampura v hodnotě 6 mld. USD a mezinárodní letiště v Mattale v hodnotě 3,3 mld. USD. Zástupci místní samosprávy vyzvali české poslance k zprostředkování zahraničních investic do oblasti, která se brzy stane mezinárodním obchodním a turistickým hubem.

Návštěva ZV významně přispěla k prohloubení vzájemných vztahů mezi ČR a Srí Lankou, pomohla identifikovat další oblasti možné spolupráce do budoucna, podpořila zájmy české podnikatelské sféry a navodila pozitivní atmosféru ve vzájemných vztazích se Srí Lankou.