Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

minister_of_foreign_affairs_mr_jan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí J. Kohout navštívil Srí Lanku

Ve dnech 6.-7.11. 2013 se uskutečnila oficiální návštěva ministra zahraničních věcí ČR J. Kohouta na Srí Lance.

Pana ministra během návštěvy doprovázel ministr kultury J. Balvín spolu se zástupci vedení MK ČR, GŘ NM M. Lukeš, představitelé filmového průmyslu dále pak náměstek ministra životního prostředí T. Tesař, předseda zahraničního a bezpečného výboru Senátu ČR J. Regec, M. Okrouhlý z MPaO, ředitel ZOO Praha M. Bobek, početná podnikatelská delegace organizovaná HK ČR a zástupci českých HSP.

Návštěva byla první zastávkou v rámci jeho jihovýchodní cesty a navázala na několik předchozích jednání se srílanskými partnery, především na meziministerské konzultace v říjnu 2012 v Praze na úrovni náměstků ministrů, dále na návštěvu delegace ministra pro ekonomické záležitosti B. Rajapaksy v Praze v březnu 2013 a na setkání obou zaminirů na okraj VS OSN v září 2013 v NY.

Program jednání a přijetí měl za cíl podpořit úsilí českých společností na získání významných ekonomických projektů, které se jim na Srí Lance nabízejí v oblasti energetiky, petrochemie, odpadového hospodářství, cukrovarnictví, vodního hospodářství, civilního letectví či infrastruktury. Za tímto účelem byl pan ministr přijat premiérem LK  Mudiyanselagem Jayaratnem a sešel se k bilaterálním jednáním s ministrem zahraničních věcí G.L. Peirisem, ministrem pro cukrovarnický průmysl Lakšmanem Senewirathnem, ministrem životního prostředí Sushilem Premajayanthou, maršálem letectva Harshou Abeywickramem, prvním náměstkem ministra zahraničních věcí Neomalem Pererou. Náměstek ministra životního prostředí T. Tesař se sešel k separátnímu jednání s prvním náměstkem pro botanické zahrady a veřejnou rekreaci W.W. Gamagem, na jehož závěr došlo k podpisu MoU mezi ZOO Praha a ředitelstvím srílanských zoologických zahrad ve věci získání dalších dvou slůňat ze Srí Lanky pro ZOO Praha v roce 2015.

Pan ministr rovněž v rámci programu zahájil společně se srílanským ministrem průmyslu a obchodu Abdulem R. Bathiudeenem Česko-srílanské ekonomické fórum, v jehož rámci došlo k podpisu MoU o spolupráci mezi HK ČR a Národní obchodní komorou Srí Lanky.

Galerie


Minister of Foreign Affairs Mr. Jan Kohout in Sri Lanka