Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
img_4533_medium
Foto: A. Kučerová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čandígarh oslavil první "Český filmový festival"

Kdy: 26.02.2014 - 28.02.2014, Kde: Sangeet Natak Akademi, Chandigarh

České filmy bodovaly v Čandígarhu, kde se ve dnech 26.-28.2.2014 představil první „Český filmový festival“ zahájený velvyslancem M. Staškem v kinosále Sangeet Natak Akademi.

V rámci prvního filmového festivalu v Čandígarhu ve dnech 26.-28.2.2014 byly představeny filmy Kolja, Bobule a Tajnosti v kinosále kulturního centra Sangeet Natak Akademi v Čandígarhu, které přilákaly každý den festivalu až 200 diváků. Zájem o český film v Čandígarhu potvrdila i média, která se zúčastnila tiskové konference předcházející inauguraci festivalu dne 26.2.2014 a která se zajímala obecně o český film i další navazující kulturní program ZÚ Dillí v Čandígarhu.

Paňdžáb patří k významným centrům indického filmového průmyslu, označovaného po vzoru mumbajského Bollywoodu jako „Punjwood“ nebo „Pollywood“. Přestože hlavní éru slávy zažívala pandžábská kinematografie v době sjednocené britské Indie, kdy filmařským a obecně kulturním pandžábským hubem představovalo město Lahaur, kam po rozdělení Indie a Pákistánu odešla i většina muslimské části filmařů, představuje dodnes Pandžáb významné regionální centrum kinematografie. Z Pandžábu pochází slavné filmařské rodiny, mezi nimiž figuruje např. filmařský klan Kapúrovců, kteří na indické filmařské scéně patří k hlavním hereckým, producentským i režisérským hvězdám. Z původního pandžábského tance se např. vyvinul i vlastní pro dnešní bollywoodský film typický filmový tanec atd.

Zahajovacím filmem festivalu dne 26.2.2014 byl vybrán oscarový snímek „Kolja“ režiséra Jana Svěráka, který pandžábskému publiku nabídl mezinárodně nejúspěšnější dílo moderní české kinematografie. Druhým snímkem „Bobule“, který byl promítán dne 27.2.2014, naopak pandžábské publikum poznalo krásy moravské vesnice, folkloru a kouzla pěstování i koštování moravského vína. Závěrem festivalu se dne 28.2.2014 představil snímek Alice Nellis „Tajnosti“, který prizmatem ženské perspektivy zavedl diváky do současného městského života, který se navíc odehrává na pozadí krásných obrazů Prahy a podmanivé hudby jazz bluesové zpěvačky Niny Simone.

galerie


Czech Film Festival in Chandigarh