Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR na Mezinárodním dětském filmovém festivalu v Hajdarábádu

Letošní 18. ročník Mezinárodního dětského filmového festivalu v Hajdarábádu se v letošním roce zaměřil na Českou republiku, která má velice bohatou filmovou tvorbu v oblasti dětského filmu.

Dne 14.11.2013 byl za přítomnosti předsedy vlády Ándhrapradéše N. Kirana Reddyho, ministra informací a TV produkce indické centrální vlády Maniše Tewariho, ministryně informací vlády Ándhrapradéše D.K. Aruny, velvyslance M. Staška a řady bollywoodských hvězd slavnostně zahájen v historickém centru Hajdarábádu 18. ročník dětského mezinárodního filmového festivalu.

Mezinárodní dětský filmový festival v Hajdarábádu je nejvýznamnějším festivalem zaměřeným na dětský film v Indii. Letošní 18. ročník představil 100 dětských filmů z celého světa. Česká republika se v letošním roce stala „Focus country“ a partnerskou institucí Zlínský filmový festival.

Členem odborné poroty byl Jiří Bárta z Institutu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Partnerskou instituci zastupovala Markéta Pášmová, programová ředitelka Zlínského filmového festivalu a Jaroslava Hynštová, zástupkyně ředitele FILMFEST, s.r.o. Hlavní soutěže se účastnil český film „Kozí příběhy se sýrem“, který se vysílal hned první den festivalu a který uvedl jeho režisér Jan Tománek a producent Miloslav Šmídmajer z Bio Illusion.

V průběhu festivalu bylo představeno dalších 10 českých filmů (Čtyřlístek ve službách krále, Na půdě aneb kdo má dnes narozeniny, Páni kluci, Cesta do pravěku, Manaral, Modrý tygr, Krtek ve městě, Štaflík a Špagetka, Racochejl, Nejmenší slon na světě), které představují průřez tvorbou československého/českého dětského filmu z dob 50 let minulého století až po současnost.

Prezentace českých dětských filmů v rámci festivalu v Hajdarábádu volně navázala na nedávnou oficiální návštěvu ministra kultury J. Balvína v Indii a znamenala další výrazné upoutání indické veřejnosti směrem k české kinematografii.  Propojení české kinematografie s indickým Bollywoodem  bylo i předmětem separátního jednání vv M. Staška s indickým ministrem informací M. Tewarim. Ministr zopakoval zájem indické strany uzavřít s ČR co nejdříve dohodu o spolupráci v kinematografii. Ministerstvo zahájí širší kampaň na propagaci natáčení bollywoodských filmů v ČR. Vv se s ministrem Tewarim shodl na nutnosti vytvořit pevnější vazbu mezi oběma filmovými průmysly např. formou založení tradice Českého filmového festivalu na obdobném základě, na kterém funguje Festival bollywoodského filmu v ČR.

Galerie


Hyderabad Film Festival