Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český film "Tajnosti" sklidil úspěch na 18. filmovém festivalu EU

Kdy: 10.05.2013 19:30, Kde: Alliance Francaise, 72 Lodhi Estate, Lodi Road, Dillí

Film režisérky Alice Nellis "Tajnosti" (2007) byl promítnut v rámci 18. EUFF, jehož letošním tématem je "Oslava ženy".

Český film Tajnosti, které režírovala režisérka Alice Nellis a produkoval držitel Oscara Jan Svěrák, má indické publikum možnost shlédnout v rámci letošníku 18. ročníku Filmového festivalu EU (EUFF), jehož tématem je "Oslava ženy" a v jehož rámci je představeno 24 filmů z produkce zemí EU. Dne 10.5.2013 byl film "Tajnosti" promítnut na EUFF v Dillí, kde film shlédla plná aula Francouzského insitutu.

18. EUFF probíhá v letošním roce v 11 indických městech - Coimbatore, Bangalore, Chennai, Goa, Pune, Mumbai, Delhi, Hyderabad, Kolkata, Chandigarh a Jodhpur. Aktuální přehled programu EUFF lze stáhnout na webových stránkách Delegace EU nebo facebooku, kde jsou k dispozici také synopse všech filmů.

www.facebook.com/EUCulturalEventsinIndia

http://eeas.europa.eu/delegations/india

Synopse: Julie je žena, která má zdánlivě úplně všechno. Pohledného, movitého manžela, prospívající a dospívající dceru, nenáročnou práci překladatelky, která překládá ne pro peníze, ale buď pro radost, a nebo prostě jen pro pocit, že pracuje, a nyní dokonce i nový, vysněný dům… Ale také má v sobě tajemství, které se v tomto jejím idylickém životě pomalu mění v časovanou bombu. Někdy však dobře časovaná bomba může svým výbuchem a „pročištěním terénu“ přinést ten největší užitek a naopak idylický život může být tím největším neštěstím, které člověka postihne, aniž by si toho vůbec stačil povšimnout. Když ráno Julie náhodně zaslechne zprávu o smrti své oblíbené zpěvačky Niny Simone, a vzpomene si na dobu, kdy byla mladá a vše bylo o mnoho jednodušší, zcela iracionálně se rozhodne koupit si piano. A tato nesmyslná mise, která ji odvede od bezpečné denní rutiny (a zdánlivě také od důležitých rozhodnutí, před kterými Julie utíká), se stane jakousi novodobou odysseou, ve které se Julii i celé její rodině změní od základu celý život.

„Pro mě ten film vypráví o hledání jistého bodu nula. Aby člověk mohl začít znovu, od nuly – to znamená s čistou hlavou a čistým svědomím, musí se nejdříve k té nule vrátit. Naše hlavní hrdinka tento bod nula hledá. Rozhodla se vyřešit svou budoucnost, ale zjišťuje, že pokud nedořeší svou minulost, jakákoli budoucnost je stejně předem odsouzená k polovičatosti,“ říká scenáristka a režisérka Alice Nellis.

Roli Julie vytváří zpěvačka, instrumentalistka, skladatelka a herečka Iva Bittová, jejího manžela hraje mezinárodně nejúspěšnější český herec posledního desetiletí Karel Roden, dceru Cecilii Martha Issová, jeden z nejvýraznějších hereckých talentů mladé generace.