Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
p1010581
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští spisovatelé na Dillíském mezinárodním knižním veletrhu

Ve dnech 14.-19. února 2014 Dillí navštívila delegace Ministerstva kultury ČR a české spisovatelské obce/nakladatelů Dillijský mezinárodní knižní veletrh. Delegace přijela v rámci programu kulturní spolupráce na pozvání Indické národní akademie písemnictví (Sahitya Akademi), která zastřešuje indické literární aktivity a zároveň zajišťuje kulturní výměnné programy.

Česká delegace, složená ze zástupců Ministerstva kultury ČR a českých spisovatelů a nakladatelů, se zúčastnila zahájení Dillíského mezinárodního knižního veletrhu (New Delhi World Book Fair, 15.-23. února 2014), který otevřel indický prezident P. K. Mukherdží a ministryně kultury Ch. K. Katoch.

Návštěva českých zástupců proběhla na základě pozvání pořadatelské Sahitya Akademi reciprocitou za návštěvu indické delegace v Praze, která se uskutečnila v roce 2012.

Během návštěvy v Indii proběhlo setkání se zástupci Sahitya Akademi a pořadateli veletrhu z „National Book Trust of India“. Čeští nakladatelé se také setkali s ředitelkou úspěšného indického vydavatelského domu „Full Circle“. Sahitya Akademi uspořádala v rámci veletrhu rovněž odpoledne věnované tvorbě českých autorů, na němž formou autorského čtení vystoupili čeští spisovatelé M. Hejkalová a M. Vopěnka. Spisovatelka S. Fischerová uvedla příspěvek o vydávání dětské literatury v ČR a mj. představila dětské knihy českého nakladatelství Baobab. Část odpoledne byla věnována současným trendům v indické literatuře a situaci v oblasti knihovnictví v Indii a ČR (s přispěním B. Skučkové z MK).

Hlavním hostem veletrhu bylo Polsko, inaugurační akce se proto zúčastnily také zástupkyně polského ministerstva kultury a zahraničních věcí. Během veletrhu česká delegace navštívila polský stánek a setkala se s ředitelkou Polského kulturního institutu v Dillí, který účast Polska na mezinárodním veletrhu zajišťoval.

Galerie


New Delhi World Book Fair 2014