Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jazzové tóny kvinteta Matěje Benka rozproudily indické publikum

Dillískou hudební scénu ve dnech 26.10.-2.11.2012 rozproudil v rámci několika festivalů a akcí pořádaných ZÚ Dillí v Indii český jazz v podání Matěj Benko Quintet, který se zúčastnil tří festivalů “Jazz Utsav Festival”, “Delhi International Arts Festival” a “Quartet of European Delights Festival”, koncertoval po boku norských, německých, italských a polských jazzmanů v Dillí a Mumbaji a zajistil hudební doprovod řady kulturně propagačních akcí ZÚ.

Kvintet zahájil sérii koncertních představení dne 26.10.2012 v prestižním klubu v Mumbaji “Blue Frog”, dne 28.10.2012 se Matěj Benko se svou kapelou představil indickým fanouškům jazzu ve FICCI Auditorium v Dillí, dne 30.10.2012 doprovodil recepci pořádanou ZÚ ke státnímu svátku, následně dne 31.10.2012 zahájil s vlastními kompozicemi kulinářský a kulturní festival zemí V4 “Quartet of European Delights” v hotelu Hilton v Dillí a své koncertní turné zakončil dne 2.11.2012 hudebním doprovodem “Českého večera” pořádaného ZÚ v rámci kulinářského festivalu V4 v dillíském Hiltonu. Matěj Benko vystupuje přes deset let s triem a kvintetem, s nimiž se dostává do popředí pražské jazzové scény; je pravidelným hostem jazzového klubu JazzDock a v obou sestavách je vždy obklopen předními českými hudebníky. Do Dillí přicestoval v doprovodu dvorního bubeníka Lucie Bílé a zakládajícího člena J.A.R. Pavla Bady Zbořila a představitelů prosazující se mladé jazzové generace - trumpetisty Miroslava Hloucala, saxofonisty Radka Zapadla a rodáka z Prešova basisty Rastislava Uhríka.  Hudba kvintetu se opírá o vlastní kompozice Matěje Benka, který představuje jednu z vycházejících hvězd české jazzové scény.

Matěj Benko, který pochází z hudební rodiny (oba rodiče působí jako sólisté zpěvohry v Divadle Jonáše Záborského v Prešově, otec je rovněž aktivním sochařem a malířem), se stal dnes již stálicí české jazzové scény, pravidelně koncertuje v pražském jazzovém klubu Jazz Dock, Agharta  Jazz aj., vydává CD s vlastními skladbami„Universality“, „Time Against Us“, „Live at the Prague Castle“. Kromě vlastního skladatelského umění se Benko dokázal navíc obklopit předními českými jazzmany, k nimž patří bezesporu bubeník Pavel Bady Zbořil, na jehož dlouholeté zkušenosti se Benko může ve své tvorbě spolehnout, současně je schopen rozpoznat nadějné talenty nové generace, do svého kvintetu tak pozval prosazujícího se trumpetistu Miroslava Hloucala, saxofonistu Radka Zapadla či basistu Rastislava Uhríka, kteří dodávají Benkovým skladbám energii a zajímavé komplexní souznění.

Každý z členů skvělého kvintetu působí i v řadě dalších uskupení. Pavel Bady Zbořil spoluzakládal J.A.R., doprovází na bubny zpěvačku Lucii Bílou, působil se špičkou české jazzové scény Emilem Viklickým, Karlem Růžičkou, Davidem Dorůžkou, Jaromírem Honzákem, Robertem Balzarem, Františkěm Kopem, Štěpánem Markovičem, Najponk, Romanem Pokorným, spolupracoval i se zahraničními interprety Piotr Baron (PL), Christianem Roveček (DE), Benny Baileym (NL), Georgem Mrazem (US), Benny Golsonem (US), Jamesem Morisonem (GB), Hankem Jonesem (US), Roy Hargrovem (US), Dee Dee Bridgewaterem (US).

 

Nadějí české hudební scény se například stává trumpetista Miroslav Hloucal, který založil se saxofonistou Petrem Kalfusem Infinite Quintet, současně se stal členem dechového sexteta Bucinatores Sextet a Bucinatores Orchestra pod vedením trombonisty a skladatele Jana Jiruchy. Spoluzaložil kvartet Points, v němž vystupuje s Lubošem Soukupem (tenor, soprán saxofon, klarinet), Tomášem Liškou (kontrabas), Tomášem Hobzekem (bicí) a stal se členem pop-jazzového sextetu Lanugo. Zúčastnil se turné s americkým kytaristou a zpěvákem Hiramem Bullockem jako člen dechové sekce jeho doprovodné kapely Work,Shop & More, je stálým hostem R&B kapely Navigators a spolupracuje s big bandy Gustav Brom Big Band, Veleband Big Band, Madfinger, Sixin, Osian Roberts/Martin Šulc Big Band atd.

Všestranný saxofonista Radek Zapadlo prošel od roku 1996 rovněž různými sestavami české jazzové scény, působil se špičkami v oboru J. Knopem, Jaromírem Honzákem, Karlem Růžičkou, Petrem Zelenkou, Robertem Balzarem či Stanislavem Máchou a vystupuje s jazz bandy Two Generation Trio, Miriam Bayle Band, Mulligang, Jan Přibil Quintet.

Kontrabasista Rastislav Uhrík je také členem celé řady formací, vyučuje na Janáčkově hudební Akademii v Brně, spolupracoval s řadou osobností české i zahraniční hudební scény, mezi něž lze jmenovat např. NajPonk, Davida Dorůžka, Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA), Petra Zelenku. V roce 2003, jako člen Daniel Šoltis tria, získal na soutěži „Junior Jazz“ ocenění „Nejlepší jazzová skupina roku 2003“ a jako člen Tria Beaty Hlavenkové získal stejné ocenění i v roce 2005. V současné době je členem kapel a jazzových formací Lenka Dusilová Band, Lanugo, Radek Zapadlo Trio, Matěj Benko Quintet, Vertigo Quintet, Yvonne Sanchez Band, Bucinatores Orchestra, Beata Hlavenkova trio či Open Sextet, se kterým se zúčastnil prestižního jazzového festivalu v Montreux (Švýcarsko).

Matěj Benko Quintet získal v Indii v průběhu koncertního turné nové fanoušky, kteří měli možnost objevit prostřednictvím kvintetu nové formy současného českého jazzu a seznámit se s prosazující se mladou generací české hudební scény. Matěj Benko Quintet tak bodoval v rámci třech festivalů v Dillí a Mumbaji a obohatil svým hudebním doprovodem celou řadu kulturních akcí pořádaných ZÚ Dillí.