Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Moravský folklór bavil indické publikum na pěti scénách v Dillí a Mumbaí

Kdy: 11.03.2013 - 15.03.2013, Kde: Azad Bhavan, New Delhi Czech Embassy, New Delhi IEES Mumbai

Moravský folklór v podání Folklorního souboru Gajdoši se ve dnech 11.-15.3.2013 představil indickému publiku na pěti odlišných scénách v Dillí a Mumbaí. FS Gajdoši doprovázel delegaci ministra průmyslu a obchodu M. Kubu do Indie u příležitosti konání největšího strojírenského veletrhu IESS v Mumbaji, kde byla ČR letos hlavním partnerem. FS Gajdoši doprovodil oficiální program delegace hudebním představením tradičního moravského folkloru s pestrou kolekcí tradičních nástrojů a přehlídkou moravských krojů. Společně s folklorem byla indickému publiku představena i kolekce moravských vín, která se prezentovala na stejných kulturně-obchodních prezentačních akcích.

FS Gajdoši uskutečnili dne 11.3.2013 koncertní vystoupení v kulturním institutu Azad Bhawan v Dillí pořádané kulturním centrem ICCR (Indian Council for Cultural Relations), dne 12.3.2013 hudebně doprovodili recepci pořádanou jménem ministra průmyslu a obchodu ČR M. Kuby na zastupitelském úřadě ČR v Dillí, dne 13.3.2013 doprovodili oficiální večeři podávanou honorární konzulkou ČR v Mumbaji pro českou delegaci a indickou podnikatelskou elitu v indickém obchodním hubu Mumbaji, dne 14.3.2013 vystoupili v hotelu Leela Mumbai v rámci Česko-indického večera v Mumbaji a dne 15.3.2013 koncertovali v prostorách výstaviště strojírenského veletrhu IESS v Mumbaji v rámci kulturního večera pořádaného pro více než 1000 hostů.

FS Gajdoši v průběhu všech pěti koncertních vystoupení a hudebního doprovodu obchodně prezentačních akcí sklidil značný úspěch indického publika a potvrdil, že folklorní hudba nachází v Indii pozitivní úspěšnou odezvu.

FS Gajdoši slaví v letošním roce 25. výročí svého působení. Soubor se věnuje tradičním i současným folklorním skladbám moravského regionu i české oblasti, do svého repertoáru zařazuje i folklor zahraniční či skladby historické, využívá inspiraci z gotiky, renesance, baroka i klasicismu a své skladby zpestřuje používáním rozličných tradičních nástrojů. Gajdoši tak kromě kontrabasu, cimbálu, houslí a kytary využívají ve své hudební interpretaci i tradiční gajdy, neboli dudy, vozembouch, paličky, bubínky aj.

Soubor Gajdoši se představil na mnoha scénách v České republice, koncertoval i v Římě, Utrechtu, francouzském Rennes, anglickém Leedsu, Vídni, Paříži, Dijonu, představil se i na Maltě a nyní se poprvé představil v Indii.