Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

x6_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Režisér Jiří Menzel hlavní hvězdou Mezinárodního filmového festivalu v Goa

Jiří Menzel se spolu s hollywoodskou herečkou Susane Sarandon stali hlavními hvězdami letošního 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Goa.

44. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Goa (20.-30.11.2013) byl slavnostně inaugurován dne 20.11.2013 premiérem svazového státu Goa Manohar/em Parrikar/em, státním ministrem pro informace a televizní vysílání indické centrální vlády Manish/em Tesaři/m a za účasti bollywoodských superstar Rani Mukerji, Ali/ho Bhatt/a, Rana Daggubati, Rituparna/y Sengupta/y, Jackie/ho Shrofft/a, indických filmových legend Waheed Rahman/a, Prem/a Chopra/y či Pt Birju Maharaji, ale i osobností světového showbusinessu.

Český režisér Jiří Menzel převzal na závěr inaugurační ceremonie z rukou indického ministra informací a TV vysílání M. Tewariho ocenění za celoživotní dílo.

Českou přítomnost v rámci inaugurační ceremonie umocnila skutečnost, že zahajovacím filmem celého festivalu se stal snímek Donšajni - nejnovější film režiséra Jiřího Menzela. Film zahájil  osobně státní ministr pro informace a televizní vysílání indické centrální vlády Manish Tewari spolu s velvyslancem ČR Miloslavem Staškem. Režiséra J. Menzela a jeho tvorbu představil indický režisér Shivendra Singh Durganpur, který natáčí dokument o J. Menzelovi, jež by měl být poprvé představen veřejnosti v roce 2014 v Mumbaji. Uvedení filmu byli přítomni rovněž choť režiséra Olga Menzelová, kameraman Jaromír Sofr a herečka a zpěvačka Lucie Juránková, která ve filmu Donšajni ztvárnila jednu z hlavních rolí.

Film Donšajni sklidil před vyprodaným publikem Lalit Kala Akademie ovace ve stoje a zaujal indické publikum. Režisér J. Menzel poskytl řadu rozhovorů indickým médiím a své názory na současnou mezinárodní filmovou tvorbu sdílel s novináři během tiskové konference dne 21.11.2013.

Mezinárodní filmový festival v Goa je nejvýznamnější filmový festival v jižní Asii, jehož hlavním partnerem bylo letos Japonsko. Kromě filmových velmocí se letos nově na festivalu prezentovala filmová tvorba ze Srí Lanky nebo z filmové popelky Bhútánu. Letošního 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Goa se účastní rekordní počet 45 zemí a během deseti dní se na něm představí téměř 50 filmů z celého světa.    

Galerie


Director Jiri Menzel at International Film Festival in India, 2013