Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

img_5563_resize
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zahájení výstavy "České hrady" a "Painting Ladakh" v královském paláci v Lehu

Kdy: 13.06.2014 - 07.09.2014, Kde: Královský palác v Lehu

Mystický vysokohorský Leh položený v centru himalájského regionu Ladakh, jenž se od 70. let 20. stol. proměnil z izolovaného buddhistického území severní Indie v jednu z nejoblíbenějších zastávek zahraničních trekařů a milovníků hor v Indii, se ve dnech 13.6.-7.9.2014 stal další zastávkou výstavy „Českých hradů“ doprovázené rovněž výstavou maleb ladacké krajiny „Painting Ladakh“ z autorské dílny českého akademického malíře Romana Kameše.

„České hrady“ a „Painting Ladakh“ byly slavnostně inaugurovány dne 13.6.2014 v historickém paláci Leh guvernérem svazového státu Džammú a Kašmír N. N. Vohrou, který na inauguraci obou českých výstav přicestoval z kašmírského Šrínagaru, velvyslancem M. Staškem a ředitelem Archeologického ústavu Indie R.S. Foniou, jenž se otevření výstav „České hrady“ a „Painting Ladakh“ zúčastnil v doprovodu celého vedení Archeologického ústavu Indie z Dillí. Inaugurační ceremonie se na nádvoří královského paláce Leh dále zúčastnilo několik ministrů svazové vlády Džammú a Kašmír, mj. ministr pro městský rozvoj Nawang Rigzin a ministr cestovního ruchu A. Mir, zástupci samosprávy regionu Ladakh v čele s předsedou Ladacké Autonomní správy Rigzin/em Spalbar/em, svou návštěvou poctila přítomné i státní ministryně textilního průmyslu centrální indické vlády z Dillí Zohra Chatterji. Zahájení českých výstav si nenechali ujít ani zástupci cestovních agentur, hotelů a obchodní komunita z Lehu i početní turisté.

V rámci inauguračního programu byla po úvodním slavnostním zapalování lamp a oficiálních projevech guvernéra státu Džammú a Kašmír, velvyslance ČR a ředitele Archeologického ústavu Indie odhalena publikace „Czech Castles“ vydaná agenturou CzechTourism a publikace věnovaná renovaci a historii paláce Leh zveřejněná Archeologickým ústavem Indie. Při příležitosti inauguračních oslav předal velvyslanec M. Stašek hlavním řečníkům a partnerům ZÚ odměnou za dosavadní spolupráci rovněž tradiční výrobky z českého broušeného skla a zdobené pardubické perníky, které s motivy českých hradů připravil pro ZÚ výrobce českých perníků spol. Novotný. Zahajovací ceremonie, které se zúčastnilo přes 200 hostů na zaplněném nádvoří královského paláce Leh, získala významný mediální ohlas, inaugurační oslavy natáčela indická soukromá TV ZeeNews i státní TV Doordashan, průběh ceremonie mediálně pokryla celá řada místních a celoindických deníků.

Výstava „České hrady“, připravená Národním muzeem ČR, zachycuje historické kresby a současné fotografické zobrazení výběru 37 nejimpozantnějších českých hradů a zámků. Výstava byla již v minulosti představena za účasti několika ministrů české a indické vlády v hlavní indické turistické památce v pevnosti Red Fort v Dillí (listopad 2013-leden 2014), následně slavila úspěchy v Královské textilní akademii v bhútánském Thimphu (únor-březen 2014) a prestižní Siddharta Art Gallery v nepálském Káthmándú (duben-květen 2014). České hrady nyní nově uchvátily místní ladackou komunitu i zahraniční turisty ve vysokohorském Lehu, oblíbeném centru trekařů a milovníků himalájských hor, kde byla výstava umístěna v hlavní galerii i přilehlých chodbách a dalších místnostech starobylého královského paláce, s jehož historickou atmosférou české hrady a zámky jedinečným způsobem korelují.

Zatímco „České hrady“ prezentují v Lehu historické bohatství České republiky, výstava „Painting Ladakh“ naopak nabízí pohled na krajinu Ladakhu očima českého umělce, akademického malíře Romana Kameše, který žije od r. 1973 převážně v Paříži (studoval na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux-Arts a od r. 1981 vydával s Jiřím Kolářem časopis věnovaný českým emigračním výtvarníkům a básníkům Revue K). V r. 1992 poprvé R. Kameše uchvátila oblast severní Indie, jež se od té doby stala jedním z klíčových inspiračních zdrojů umělce a milníkem v profesním životě. Ladacká krajina a lidé se tak nesmazatelně zapsaly do Kamešových obrazů malovaných přírodními pigmenty na indický ruční papír, obrazy motivované Ladakhem proto představují zajímavé symbolické pojítko mezi českým a indickým kulturním bohatstvím.

Výstavy „České hrady“ a „Painting Ladakh“ budou v hlavní turistické památce severoindického vysokohorského regionu Ladakh, v královském paláci Leh, otevřeny po dobu hlavní turistické sezóny v Ladakhu od června do září 2014, budou tak představovat jedinečnou prezentaci historických klenot a krás České republiky i českého výtvarného umění inspirovaného krajinou a životem himalájského Ladakhu, kam každoročně přicestuje na 180 tis. turistů.

galerie


Czech Castles in Ladakh