Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
joint_picture_with_l_n_tallur
Foto: 70 EMG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Indii hostilo slavnostní předání cen "ŠKODA Prize Award 2012"

(Archivní článek, platnost skončena 01.02.2014.)

Kdy: 01.02.2013 20:00, Kde: Velvyslanectví ČR v Dillí

Ve dnech 1.-3.2.2013 se v Dillí uskutečnil 5. ročník „India Art Fair“, v rámci něhož Škoda Auto India uděluje od r. 2010 cenu za nejzajímavější projekt mladých indických umělců - tzv. „ŠKODA Prize Award“, jejíž vyhlášení se v letošním roce konalo dne 1.2.2013 za podpory ZÚ ČR v Dillí. Velvyslanec ČR v Indii Ing. Miloslav Stašek hostil dne 1.2.2013 předání ceny „ŠKODA Prize Award“ v prostorách ZÚ za účasti 500 hostů z kulturních a obchodních kruhů a za hudebního doprovodu indické jazzové kapely Furbar Getto.

“ŠKODA Prize” je společným projektem firmy ŠKODA Auto India a Seventy EMG. Prestižní cena vytváří vítanou platformu pro talentované indické umělce do 45 let, kteří hledají příležitost pro zviditelnění své práce. “ŠKODA Prize” se zaměřuje na inovativní umění kombinující různé druhy vizuální tvorby. Autoritu ceny zaštitují každý rok pečlivě vybíraní soudci, rekrutující se z renomovaných kulturních institucí a kunsthistoriků. ŠKODA Prize přinesla výrazný podnět a platformu pro činnost mladých umělců, který nemá v Indii obdoby.

V rámci slavnostního předání ceny byly představeny práce 4 hlavních finalistů, kteří byli vybráni z celkových 106 předložených projektů:

·         umělecké studio CAMP,

·         L N Tallur, malba

·         Shilpa Gupta, sochařství,

·         Srinivasa Prasad, sochařství.

Hlavním vítězem, který si odnesl cenu 1 mil. INR, byl vyhlášen LN Tallur, kterému cenu předal hlavní host večera William Kentridge s Jižní Afriky, který se proslavil svými kreslenými filmy a kresbami.

Akce byla doprovázena oficiálními projevy velvyslance M. Staška, generálního ředitele Škoda Auto India, ředitele agentury 70 EMG a členů umělecké poroty, především Gíty Kapurové, eminentní kunsthistoričky. Kromě vlastního ocenění umocnilo dojem ze slavnostního večera vystoupení jazzové skupiny Furbar Getto.

Výstava dvaceti nejlepších projektů indických mladých umělců pak byla představena v Národní galerii moderního umění v Dillí.

„Škoda Prize Award“ je součástí uměleckého festivalu „India Art Fair, který letos přivedl do Dillí na 105 galerií z 24 zemí, které společně vystavovaly výběr světové a indické současné umělecké tvorby. Mezi vystavovateli se tak objevily galerie z New Yorku, Londýna, Paříže, Vídně, Istanbulu, Budapešti, Barcelony, Frankfurtu, ale i Pákistánu, Bangladéše, Singapuru aj.