Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání

img_4511_medium
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Brno-město s duchem Bauhausu“ zahájena v Čandígarhu

Kdy: 26.02.2014 - 23.03.2014, Kde: Chandigarh College of Architecture, Chandigarh

V Čandígarhu, symbolicky ve městě navrženém světoznámým funkcionalistickým architektem Le Corbussierem, byla dne 26.2.2014 zahájena výstava " Brno-město s duchem Bauhausu“.

Výstava „Brno-město s duchem Bauhausu“, která zobrazuje funkcionalistické klenoty brněnské metropole z období z let 1918-1938 ovlivněné stylem Bauhausu, byla dne 26.2.2014 zahájena velvyslancem M. Staškem v „Chandigarh College of Architecture“. Výstava byla zahájena inauguračními projevy ředitele „Chandigarh College of Architecture“ Prof. Pradeep Bhagat/em, velvyslancem M. Staškem, ředitelem Francouzského kulturního institutu v Čandígarhu Dominique/m Waag/em, který je dlouholetým obdivovatelem české historie a architektury, a známým indickým architektem Manmohan/em Khana/ou. Po zahajovacích projevech připravili studenti „Chandigarh College of Architecture“ prezentaci o historii, architektuře, designu, ale i gastronomii a kultuře ČR.

Výstava postihuje unikátní architektonické skvosty tehdejšího Československa od architektů Ernsta Wiesnera, Bohuslava Fuchsy, Josefa Kranzy či Bedřicha Rozehnala, kteří vtiskli Brnu jedinečný ráz moderního města, jehož funkcionalistické stavby patří dodnes ke zdrojům  inspirace moderního designu.

Výstava potrvá v „Chandigarh College of Architecture“ do 23.3.2014, následně bude přesunuta na symposium architektů v Hisaru ve dnech 27.-30.3.2014, jehož by se měli účastnit i samotní autoři výstavy z Centra obnovy památek architektury 20. stol. (COPA).

Čandígarh je proslulý svým ojedinělým urbanistickým konceptem z 50. letech 20. stol. ikonou evropského funkcionalismu architektem Le Corbussierem. Corbussier se v plánování nového města inspiroval siluetou člověka, přičemž hlavu představuje komplex budov státní správy včetně Národního shromáždění, Nejvyššího soudu a Sekretariátu vlády, srdcem se stala obchodní část města a plícemi rozlehlé zahrady a parky; paprskovitě navržené široké bulváry a žíly města představují ulice. Atmosféra Corbussierova funkcionalismu - široké bulváry a geometrická strohost rozdělení města do sektorů - tak korespondovala s tématem české výstavy, jež zachycuje hlavní ikony brněnského funkcionalismu, včetně známé vily Tugendhat, vily Stiassni apod.

Symboliku inaugurace umocnila i skutečnost, že samotná budova “Chandigarh College of Architecture“ byla postavena na základě návrhu architekta Le Corbussiera a dodnes patří k hlavním školám architektury v Indii.

galerie


Brno - City with Bauhaus Spirit