Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
mg_9716
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava plakátů o ČR v Nepálu

(Archivní článek, platnost skončena 17.02.2014.)

Kdy: 11.02.2013 - 15.02.2013, Kde: Nepal Art Council, Babar Mahal, Kathmandu, Nepal

Dne 11.2.2013 byla v Káthmándú zahájena historicky vůbec první česká výstava, a to výstavu plakátů o českých zajímavostech „The Czech Republic – Amazing Wonders from the Heart of Europe“, kterou uspořádal Honorární konzulát ČR v Nepálu ve spolupráci s Nepal Art Council. Výstavu 40 plakátů, zachycujících nejzajímavější české kulturní památky, osobnosti a vynálezy, zahájil ministr kultury, cestovního ruchu a civilního letectví Nepálu Posta Bahadur Bogati a generální ředitel Národního muzea ČR PhDr. Michal Lukeš, PhD.

Honorární konzul ČR v Nepálu p. Vishnu Agarwala se rozhodl jedinečnou výstavu Ministerstva zahraničních věcí o českých slavných národních památkách, kultuře, slavných osobnostech a vynálezech, rozhodl prezentovat také v Nepálu pod názvem „The Czech Republic – Amazing Wonders from the Heart of Europe“ s cílem blíže seznámit nepálskou veřejnost s Českou republikou a její kulturou.  Cílem výstavy, která proběhla v Nepal Art Council ve dnech 11.-17.2.2013 bylo zvýšit povědomí o ČR v Nepálu a také přilákání nepálských turistů do ČR. Otevření výstavy proběhlo u příležitosti návštěvy podnikatelské mise do Nepálu vedené velvyslancem ČR Ing. Miloslavem Staškem, která Nepál navštívila ve dnech 9.-12.2.2013.

Výstavu „The Czech Republic – Amazing Wonders from the Heart of Europe“ zahájil ministr kultury, cestovního ruchu a civilního letectví Nepálu Posta Bahadur Bogati a generální ředitel Národního muzea ČR PhDr. Michal Lukeš, PhD. Součástí vernisáže byla tisková konference, na  které obě strany vyjádřily zájem o vzájemné poznávání své kultury.

Na přípravě výstavy, která proběhla v prostorách Nepal Art Council v Káthmándú do 18.2.2013, se podíleli kurátoři ARTNepal, Space A Art Trust, ARTUDIO "Centre for Visual Art" & Bikalpa Art Center.

Vernisáž výstavy se setkala s upřímným zájmem nepálských médií i veřejnosti (účast cca 200 osob). Soubor 42 plakátů o českých zajímavostech přinesl také příležitost živé diskuze o aspektech české historie, kultury a vědy mezi českými a nepálskými účastníky vernisáže. Významně také zaujal formát výstavy formou plakátů jako užitého umění.

Vernisáže se zúčastnila řada prominentních osob nepálské kulturní scény, např. Kiran Manandhar, předseda Nepálské akademie umění nebo Sangeeta Thapa, prezidentka nejprestižnější nepálské galerie Siddartha Art Gallery.

Výstavu během jejího průběhu navštívilo přes 900 lidí.