Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový festival "Little Europe" zahájen filmem o Miloši Formanovi

Jubilejní 10. ročník filmového festivalu evropských zemí „Little Europe Film Festival“, který vznikl před deseti lety z iniciativy lektorky českého jazyka Katedry slavistiky a ugrofinských jazyků na Dillíské univerzitě, byl dne 18.10.2012 slavnostně zahájen českým filmem „Co tě nezabije“ pojednávajícím o tvorbě a životě jednoho z nejslavnějších českých režisérů. Filmový festival, který je každoročně zahajován českým filmem, byl v letošním roce zpestřen zábavným představením tradičního českého loutkového divadla „Karromato“. V rámci filmového festivalu, který bude probíhat na Dillíské univerzitě až do 31.10.2012, se představí rovněž filmy z Maďarska, Bulharska, Polska, Chorvatska i Ruska.

Filmový festival, který ZÚ Dillí každoročně zahajuje, finančně podporuje a spoluorganizuje s Katedrou slavistiky a ugrofinských jazyků na půdě Dillíské univerzity, oslavil letos svůj jubilejní 10. ročník tématicky věnovaný slavným osobnostem. ZÚ Dillí pro tuto příležitost vybral film pojednávající o životě a tvorbě režiséra Miloše Formana, který se stal ikonou nejen české filmové tvorby, ale především se dokázal prosadit i v obtížném světě hollywoodského filmového průmyslu. Dokumentární film Miloše Šmídmajera „Co tě nezabije“ o Miloši Formanovi tak indickým studentům ugrofinských a slovanských jazyků poodhalil méně známá zákoutí Formanova zajímavého života a pomohl nahlédnout do myšlenkového světa, zážitků a životních peripetií této výrazné české osobnosti.

Slavnostní jubilejní zahájení 10. ročníku filmového festivalu bylo rovněž zpestřeno představením českého loutkového souboru „Karromato“, založeného v Praze v roce 1997. Karromato se představili již ve více než 30 státech Evropy, Asie a Ameriky a ve své tvorbě vycházejí z tradice klasického středoevropského divadla marionet. Soubor Karromato, jehož osobitý styl loutkového představení získává ohlas diváků po celém světě, vystupuje v Dillí rovněž v rámci festivalu „Durga Puja“ (19.-23.10.2012) a „Delhi International Arts Festival“ dne 29.10.2012.

Filmový festival „Little Europe“, který se letos dožil již kulatého 10. výročí se každým rokem snaží představit studentům Dillíské univerzity tématicky různě zaměřené ukázky evropské filmové tvorby. ZÚ Dillí, který filmový festival již tradičně zahajuje, se navíc snaží oživit zahájení festivalu i hudebním či divadelním představením českých souborů. V minulém roce tak v rámci inaugurace festivalu zahrál studentům například moravský folklorní soubor „Cimbálová muzika Jaroslava Čecha“, který diváky patřičně naladil na tématicky vybraný film Bobule. „Little Europe Film Festival“ získává každoročně nové diváky v rámci Dillíské univerzity  a stává se populárním svým zábavným programem i edukativními workshopy, jež následují po každém představeném filmu.