Velvyslanectví České republiky v Dillí

česky  english 

rozšířené vyhledávání
film_lidice_plakat_z_kulturanactyrce_cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

11. ročník filmového festivalu „Little Europe“ zahájilo české drama „Lidice“

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014.)

Kdy: 18.10.2013, Kde: Delhi University, Dillí

Letošní již 11. ročník univerzitního filmového festivalu „Little Europe“, který se věnoval tématu „Město ve filmu“, byl zahájen českým filmovým dramatem "Lidice".

Letošní již 11. ročník univerzitního filmového festivalu „Little Europe“, který byl před 11 lety zahájen lektorátem češtiny na Univerzitě Dillí, je dodnes spolupořádán a finančně podporován ze strany ZÚ, který se tak snaží šířit zájem o český jazyk, historii, literaturu, film a českou kulturu. Na rozdíl od minulých let, během nichž byl indickým studentům představen převážně zábavný žánr české kinematografie, přistoupil ZÚ letos spíše k zamyšlení nad národními osudy a historickými omyly.

Pro letošní ročník, který se věnoval tématu „Město ve filmu“, bylo v tomto kontextu vybráno historické drama o tragédii, která postihla vesnici Lidice v r. 1942 a která se stala rozbuškou dalším hrůzám II. SV.

V rámci slavnostní zahajovací ceremonie vystoupil s inauguračním projevem velvyslanec Miloslav Stašek a ředitelka Katedry slovanských a ugrofinských jazyků Dillíské univerzity Dr. Ranjana Saxena; inaugurační panel doprovodil historickým výkladem o událostech v Lidicích v r. 1942 přidělenec obrany ČR v Indii plk. Antonín Prokeš a s exkurzem na téma „Město v kinematografii“ vystoupila filmová expertka Ananda Kapoor.

Festival bude na Dillíské univerzitě probíhat do 29.10.2013 a představí celkem šest filmů zasazených do tématu města v kinematografie. Kromě „Lidic“ tak budou představeny filmy „Zagreb Stories“, „Hindemith“, „The Eigth Day of the Week“, „My Name is Ki“ a „Moscow, I love you“. Na filmovém festivalu se podílí lektoráty ruštiny, polštiny, maďarštiny, bulharštiny a chorvatštiny.

galerie


Lidice