Velvyslanectví České republiky v Nikósii

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro turisty v souvislosti s novou finanční regulací v Kyperské republice

(Archivní článek, platnost skončena 04.04.2014.)

S ohledem na řešení složité situace kyperského finančního systému byly v Kyperské republice s účinností od 28.3. 2013 zavedeny nové restriktivní finanční opatření. Restrikce mají mít dočasný charakter.

Restriktivní opatření se m.j. vztahují na vývoz bankovek z Kyperské republiky. Ten je momentálně omezen na 3000 euro nebo jejich ekvivalent v ostatních měnách na osobu a cestu. Omezení vývozu bankovek se týká všech cestujících, včetně turistů.

Naopak v případě dovozu bankovek převyšující hodnotu 1000 euro, jsou cestující při příletu (příjezdu) na Kypr žádáni tuto skutečnost deklarovat vyplněním celního formuláře, ve kterém uvedou celkovou výši dovážené finanční hotovosti. Formulář (tzv. CASH DECLARATION FORM) je k dispozici v sektorech celní kontroly na kyperských letištích a v přístavech. Dle již dříve přijatých kyperských zákonů mají cestující při příjezdu do Kyperské republiky deklarovat  investiční slitky a mince ze zlata a drahých kovů.

Restrikce se však nevztahují na výběry hotovosti z bankomatů na Kypru uskutečněné prostřednictvím debetních, kreditních a předplacených karet vydaných bankami mimo území Kyperské republiky. Výběr hotovosti v těchto případech je omezen pouze limitem příslušné karty stanoveným vydávající bankou. Dále pro tyto platební karty nebyla na Kypru stanovena žádná zvláštní omezení pro provádění bezhotovostních plateb a karty jsou standardně přijímány většinou obchodníků.  Z praktických důvodů, pro případ celní kontroly vyváženého množství bankovek z Kypru, je též doporučováno uchovávat i potvrzení o výběru hotovosti z kyperských bankomatů.

MZV ČR doporučuje našim občanům při cestách na Kypr, aby pečlivě sledovali aktuální vývoj v zemi a v případě pochybností se neváhali obrátit s dotazem na zastupitelský úřad ČR v Nikósii. 

 

 

přílohy

cash_declaration_form.pdf 163 KB PDF (Acrobat dokument) 3.4.2013