Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Estonsko přistoupilo do OECD jako 34. členská země

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 17:30.)

Dne 9. 12. 2010 se uložením podepsané Konvence OECD stala novým členem OECD Republika Estonsko. Podpisem Konvence se Estonsko zavazuje k dosažení základních cílů OECD. Přístupové dokumenty podepsal estonský velvyslanec při OECD, J.E. Sven Jürgenson, a za hostitelskou zemi OECD pan Jean-Sébastien Conty z francouzského Ministerstva zahraničních věcí.

Plnému členství Estonska předcházel podpis Smlouvy o přistoupení ze dne 3. června 2010. Tato smlouva definuje závazky, které vyplývají ze členství v OECD a byla podepsána v Tallinnu generálním tajemníkem OECD Angelem Gurríou a estonským předsedou vlády Andrusem Ansipem.
Republika Estonsko obdržela oficiální pozvání ke členství, na základě splnění standardů a kritérií OECD, dne 10. května 2010. Ještě před tímto datem proběhla celá řada „revizí" estonských politik, na kterých se podílelo celkem 18 výborů OECD. Tyto revize probíhaly v letech 2007-2009 a prověřovaly pozice Estonska týkající se právních instrumentů a stupně koherence politik Estonska s politikami členských zemí OECD.
Na počátku celého procesu pak byla jednak „Cestovní mapa pro přistoupení Estonska ke Konvenci OECD" ze 30. listopadu 2007, která stanovuje podmínky pro přijetí a nastiňuje celý proces přijetí do OECD, a také rozhodnutí Rady ministrů OECD ze 16. května 2007, ve kterém se hovoří o zahájení diskusí o budoucím členství s Estonskem a dalšími čtyřmi zeměmi (Chile, Izraelem, Ruskou federací a Slovinskem).

Zde najdete další informace o přistoupení Estonska k OECD v angličtině a také obecné informace o OECD.