Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Letošní Světový energetický výhled IEA se podrobně věnuje energetice Ruska

(Archivní článek, platnost skončena 24.10.2014 / 17:00.)

Pařížská Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila 9. listopadu 2011 tradičně v Londýně svůj letošní Světový energetický výhled (World Energy Outlook - WEO), což je svým vlivem i z komerčního hlediska nejvýznamnější publikace, kterou IEA produkuje. Publikace se mimo jiné ve třech možných scénářích věnuje předpokládanému vývoji světové energetiky do roku 2035.

Pařížská Mezinárodní energetická agentura (IEA) představila 9. listopadu 2011 tradičně v Londýně  svůj letošní Světový energetický výhled (World Energy Outlook - WEO), což je svým vlivem i z komerčního hlediska nejvýznamnější publikace, kterou IEA produkuje. Publikace se mimo jiné ve třech možných scénářích věnuje předpokládanému vývoji světové energetiky do roku 2035.

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře stoupne v následujících 25-ti letech globální poptávka po energii o 40 %, z toho téměř 90 % bude z nečlenských zemí OECD. V roce 2035 spotřebuje Čína o téměř 70 % více energie než USA, spotřeba energie na osobu v této zemi ale bude i tak v roce 2035 proti USA stále jen poloviční. IEA mj. očekává, že v roce 2035 spotřebuje Čína téměř polovinu světové produkce uhlí.

Významná část WEO 2011 je věnována předpokládanému vývoji ruského energetického sektoru. IEA očekává, že do roku 2035 stoupnou příjmy Ruska z exportu fosilních paliv do Číny ze 2 na 20 %, zatímco podíl obdobných příjmů z EU klesne ze 61 na méně než 50 %. V té době bude Rusko zajišťovat cca 30 % dovozů zemního plynu  jak EU (170 bcm), tak Číny (75 bcm). Díky větší diverzifikaci svých obchodních partnerů tak bude moci (při přepočtu na  úroveň dolaru v roce 2010) ze svého vývozu zemního plynu dosahovat proti současnosti téměř dvojnásobných příjmů.