Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ludmila Čechová – příběh české stážistky v OECD Development Centre

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 16:25.)

„Jmenuji se Ludmila Čechová a je mi 22 let. Jsem studentkou Politické a kulturní geografie na Ostravské universitě. Minulý rok jsem se dozvěděla o programu Erasmus a díky němu jsem strávila 10 měsíců v Paříži. Mé začátky nepatřily k nejlehčím, protože jsem neuměla dobře francouzsky a musela trávit hodiny v knihovně, abych alespoň porozuměla přednáškám. Ale pokud je člověk hozen do vody, naučí se plavat i kdyby nechtěl. Nakonec jsem vše vcelku úspěšně zvládla a odjezd byl mnohem těžší než...

Ludmila Čechová

"Jmenuji se Ludmila Čechová a je mi 22 let. Jsem studentkou Politické a kulturní geografie na Ostravské universitě. Minulý rok jsem se dozvěděla o programu Erasmus a díky němu jsem strávila 10 měsíců v Paříži. Mé začátky nepatřily k nejlehčím, protože jsem neuměla dobře francouzsky a musela trávit hodiny v knihovně, abych alespoň porozuměla přednáškám. Ale pokud je člověk hozen do vody, naučí se plavat i kdyby nechtěl. Nakonec jsem vše vcelku úspěšně zvládla a odjezd byl mnohem těžší než příjezd - jako by se zavřely dveře za jedním světem, jehož součástí jsem byla téměř rok a do kterého už se možná nikdy nevrátím.

V době, kdy jsem ale zde v Paříži studovala jsem se na českém Velvyslanectví v Paříži seznámila s panem Romanem Holým, pracovníkem Stálé mise ČR při OECD. Jemu, panu Colmu Foyovi a mé universitě vděčím za možnost návratu do Francie. Po získání stipendia z programu Erasmus - Leonardo nyní mohu 8 měsíců (únor - září 2008) pracovat v Rozvojovém centru OECD. Má stáž je již téměř v polovině. Pracuji jako asistentka v publikačním a tiskovém oddělení, což obnáší vyhledávání kontaktů na média po celém světě a jejich oslovení za účelem možné budoucí spolupráce s OECD. Většinou mám na vyhledání potřebný čas, ale když pan Foy přijde, že potřebuje do druhého dne kontakty na zahraniční redaktory v Číně, je z toho hodně tvrdý oříšek. Tato stáž mi však dává opravdu mnoho nových zkušeností. Začátky již nebyly tak těžké, protože návrat pro mě znamenal téměř stejně jako cesta domů po prvním měsíci předchozího studijního pobytu na Sorbonně. Díky vyhledávání kontaktů přes internetové stránky se vždy naučím pár nových slovíček z každého jazyka, protože některá média nemají informace v angličtině ani ve francouzštině. Samozřejmostí zůstává zdokonalování francouzštiny, ale i osvěžování angličtiny, protože někteří kolegové ji upřednostňují.

Ne vždy se však ocitám v lehké situaci - problémové bylo zejména připravování se na zkoušky kombinované s prací a nemocí. Ale všechny těžkosti jednou pominou, proto doufám, že má stáž bude úspěšná a neudělám ostudu České republice, universitě, rodičům ani sama sobě."