česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové vydání Regionálního výhledu OECD

(Archivní článek, platnost skončena 15.12.2016 / 10:53.)

Nové vydání Regionálního výhledu OECD je speciálně zaměřené na města OECD zveřejnila začátkem října 2014 nové vydání Regionálního výhledu 2014 (OECD Regional Outlook 2014), které analyzuje přínos měst v zemích OECD pro vyšší růst a produktivitu. Pozornost při hledání zdrojů růstu se stále více upírá na města a vychází nejen z jejich ekonomického potenciálu, ale i z jejich rostoucího počtu (z členských zemí OECD žije přibližně polovina občanů v městských oblastech nad 500 tis. obyvatel, v městech s 50 tis. a více obyvateli žijí dokonce 2/3 obyvatel).

Města jsou obecně produktivnější, přičemž náskok v produktivitě se zvyšuje s velikostí města. Velká města obvykle zvyšují úroveň růstu také v regionech, které je obklopují, a to až do vzdálenosti 200 – 300 km. Zvýšení ekonomického růstu a produktivity s rostoucí urbanizací však není automatické. Jedním z hlavních faktorů ekonomické výkonnosti a kvality života ve městech je kvalita jejich řízení. OECD proto doporučuje komplexní přístup při řešení hlavních výzev a větší koordinaci mezi sektorovými politikami na celostátní a místní úrovni, vytvoření efektivního systému správy měst (např. na základě charakteru osídlení a ekonomické aktivity namísto zastaralých administrativních hranic), lepší propojení mezi politikami rozvoje města a venkova a přizpůsobení politických opatření místním specifickým podmínkám.

Součástí publikace je přehled a porovnání posledního vývoje v oblasti regionálního rozvoje v jednotlivých členských státech OECD. V České republice je podíl obyvatel žijících v městských aglomeracích s více než 500 tis. obyvateli ve srovnání s průměrem OECD (49%) nižší (29%), zatímco tempa růstu byla v posledních 10 letech ve všech regionech v ČR vyšší než průměr OECD (nejvyššího růstu z regionů ČR, +4,8% ročně, bylo dosaženo v Praze, kde byla také nejnižší míra nezaměstnanosti).

Publikace: OECD Regional Outlook 2014