Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

OECD - Rada schválila cestovní mapy pro přistoupení Chile, Estonska, Izraele, Ruska a Slovinska

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 16:20.)

V pátek 30. listopadu 2007 Rada OECD na svém mimořádném zasedání schválila cestovní mapy pro přistoupení (road maps for accession) pro všech pět zemí, které byly na květnovém ministerském zasedání pozvány k přístupovým jednáním. Jsou to Chile, Estonsko, Izrael, Rusko a Slovinsko. Velvyslanci těchto pěti států byli informováni o této významné události generálním tajemníkem OECD ve stejný den v 18:30.

V pátek 30. listopadu 2007 Rada OECD na svém mimořádném zasedání schválila cestovní mapy pro přistoupení ( road maps for accession) pro všech pět zemí, které byly na květnovém ministerském zasedání pozvány k přístupovým jednáním. Jsou to Chile, Estonsko, Izrael, Rusko a Slovinsko. Velvyslanci těchto pěti států byli informováni o této významné události generálním tajemníkem OECD ve stejný den v 18:30.

Jednání o přijetí balíku pěti cestovních map bylo zkomplikováno pozicí Polska, které v případě Ruska trvalo na tom, že přístupové rozhovory s OECD mohou být zahájeny až po vstupu Ruska do WTO. Polsko po přijetí cestovních map prohlásilo, že konečný text chápe tak, že bez členství ve WTO se Rusko nestane členem OECD.

Generální tajemník i členové Rady vysoce ocenili to, že Polsko odblokovalo další pokračování přístupových jednání, a to i ve velmi složitých souvislostech, které toto rozhodnutí má zejména v polské vnitřní politice.

Páteční schválení cestovních map je bezesporu významnou událostí pro OECD, neboť otevírá reálný začátek přístupového procesu. Tento proces bude jistě časově a věcně náročný, zejména kvůli souběhu jednání s pěticí kandidátů. Dá se také očekávat, že zejména směrem k Rusku bude řada zemí neustále se zvláštní pozorností sledovat kriterium " likemindedness".