česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD zveřejnila průběžnou hospodářskou prognózu

(Archivní článek, platnost skončena 25.11.2016 / 10:43.)

Takzvané průběžné hodnocení, které OECD představila 15. září, aktualizuje výhled do r. 2015 pro země G7, eurozónu, Čínu, Indii a Brazílii. Ve srovnání s květnovou prognózou OECD revidovala u většiny zemí tempa růstu směrem dolu. Markantní je zhoršení předpovědi u eurozóny, kde nyní OECD odhaduje tempo růstu HDP v letech 2014 a 2015 na 0,8% (místo 1,2%) a 1,1% (místo 1,7%). Výhled Itálie byl snížen dokonce o procentní bod, místo růstu o 0,5% se nyní letos očekává pokles o 0,4%. Německo podle nové prognózy poroste letos i příští rok tempem 1,5% (květnový odhad činil 1,9% a 2,1%).

Růst USA sice OECD také ponížila o půl procentního bodu (z 2,6% na 2,1% pro letošek a z 3,5% na 3,1% pro příští rok), ale celkově hodnotí vývoj ekonomiky pozitivně. Menších změn doznala prognóza Japonska, zatímco příznivé projekce pro Spojené království (růst kolem 3%) a Kanadu (růst kolem 2,5%) zůstávají téměř beze změn. Mezi rozvíjejícími se ekonomikami si významně pohoršila Brazílie.

OECD konstatuje pokračování globálního růstu mírným a nerovnoměrným tempem. Světový obchod roste výrazně pomaleji než v letech před krizí, což OECD přičítá slabým investicím. Spotřebitelskou poptávku brzdí nízký růst reálných mezd.

Slušné oživení v USA kontrastuje s tlumeným růstem v eurozóně, který nedostačuje k potřebnému snížení nezaměstnanosti. Od jarní prognózy se zvýšilo riziko deflace a v zásadě jediný důvod, proč OECD dosud prognózuje mírně kladnou inflaci, jsou dlouhodobá inflační očekávání ukotvená kolem cíle ECB. Zároveň ale připomíná, že i v Japonsku byla na začátku 90. let dlouhodobá očekávání inflace kolem 2% a přesto ekonomika upadla do deflace.

Další rizika jsou geopolitická - ke konfliktům na Blízkém Východě a Ukrajině nově přibylo referendum o nezávislosti Skotska. V rozvíjejících se ekonomikách v posledních letech rapidně vzrostlo zadlužení soukromého sektoru, což zvyšuje jejich zranitelnost v případě finančních turbulencí. Při normalizaci měnové politiky v USA a naproti tomu měnovém uvolňování v eurozóně a Japonsku lze přitom očekávat zvýšenou volatilitu, pohyby kurzů a změny kapitálových toků. Vysoké ceny akcií a nízké výnosy vládních dluhopisů krom toho vzbuzují otázku, zda trhy nehodnotí špatně riziko a nehrozí náhlé korekce.

Za stávající situace OECD radí v eurozóně posílit měnovou stimulaci a využít flexibility v rámci evropských fiskálních pravidel k podpoře růstu. Jako obvykle připomíná OECD nutnost strukturálních reforem, přičemž v eurozóně zdůrazňuje ozdravění bankovního sektoru a dobudování bankovní unie, v USA investice do infrastruktury a zmírnění příjmových nerovností, globálně pak posilování hospodářské soutěže a odstraňování překážek obchodu.

Plné znění hodnocení