Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace nového modelu pro fiskální zátěžové testy

(Archivní článek, platnost skončena 24.10.2014 / 17:00.)

Dne 18. ledna 2012 se v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uskutečnil neformální workshop se zaměřením na fiskální zátěžové testy. Účelem setkání bylo představit model pro zátěžové testy zaměřené na strategie fiskální konsolidace, který byl vyvinut českou společností OGResearch.

Prezentace modelu se zúčastnil bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který se na projektu spolupodílel, a zástupci OGResearch David Vávra a Ondřej Kameník.

Vývoj modelu financovalo OECD za přispění České republiky. Cílem projektu bylo vyvinout jednoduchý model, který umožní testování konsolidačních strategií při různých scénářích budoucího vývoje. Fiskální konsolidace je v modelu definována prostřednictvím cílové úrovně poměru dluhu k HDP a pravidlem pro chování strukturálního deficitu (strukturální deficit je postupně upravován tak, aby byl v souladu s cílovou úrovní dluhu a očekávanými příjmy). Model ovšem nepracuje s konkrétními nástroji rozpočtové politiky (daňový systém, směřování rozpočtových výdajů apod.).

Podle autorů je využití modelu široké, např. při posuzování vlivu deficitních/dluhových rozpočtových pravidel a optimálního složení dluhu na fiskální konsolidaci, posuzování účinků změn základních makroekonomických veličin, případně vzájemného působení fiskální konsolidace a měnové politiky. V rámci projektu byl model aplikován na případ rakouské, české a německé ekonomiky.

V průběhu workshopu, kterého se účastnili zástupci OECD i někteří ekonomičtí radové ze Stálých misí ČS OECD, byl společností OGResearch představen nejen model a jeho základní charakteristiky, ale také webový portál (prozatím ve fázi vývoje), na kterém bude model zpřístupněn pro snadnější využití. Model i webový portál jsou koncipovány pro budoucí využití nejen odborníky, ale také pro veřejné činitele, zástupce státní správy i širokou veřejnost.