Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Svátky jara v OECD

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 17:15.)

Ve dnech 18. března se v Paříži konal šestý ročník „Svátků jara“ - soutěže moravských a českých vín - tentokrát ve znamení předsednictví České republiky v Radě EU. Akce byla pořádaná Projektem Austerlitz, asociací sommelierů České republiky ve spolupráci s Vinařským fondem ČR, pod záštitou Velvyslance ČR při OECD pana Karla Dyby a pana Pavla Fischera, velvyslance ČR ve Francii, ve spolupráci s Českým centrem v Paříži, Academie du Vin a Asociací someliérů Francie a ČR.

Samotné someliérské soutěži předcházela, večer 17. března, ochutnávka vín a prezentace Projektu Austerlitz v pařížském OECD Chateau. Ta byla spoluorganizovaná Stálou misí ČR při OECD, a zúčastnili se jí Velvyslanci  a členové diplomatického sboru členských zemí OECD, jakož i významní pracovníci OECD sekretariátu.

Následující den proběhla vlastní soutěž v prostorách Českého centra v Paříži. Česká a moravská vína byla hodnocena předními francouzskými someliéry v pěti kategoriích – bílá suchá, bílá sladká, červená, rosé a sekty, s velikým úspěchem. Ve večerních hodinách se akce otevřela pro veřejnost a zejména přátele vín, Čech a Moravy.

Akce „Svátky jara“ každoročně slouží jak k propagaci regionu Jihomoravského kraje v zahraničí, tak pro české a moravské vinaře, kteří tak získají informace o pohledu světových odborníků na jejich produkci a případných možnostech využití ve špičkové gastronomii.