Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští hudebníci v Norsku

(Archivní článek, platnost skončena 25.10.2013.)

Během třetího říjnového týdne zazněla v Oslo a v Aasu světová klasika českých nebo evropských a amerických komponistů společně se současnou norskou hudbou Trygve Madsena.

Koncert uvedla odborným výkladem o kulturních česko-norských vztazích v oblasti knihovnictví zástupkyně ředitele knihovny a za zastupitelský úřad přivítal hosty a představil hudebníky Mgr. Jan Buben.

Na Česko-norském hudebním večeru v novém sále Národní knihovny v Oslo vystoupili čeští interpreti Kateřina Fillová a Marek Filla spolu s norským houslistou Bjarnem Magnusem Jensenem. Poměrně neobvyklé spojení tuby a klavíru bylo přijato publikem plného sálu s kapacitou 130 posluchačů nadšeně. Vedle jmenovaného norského autora zazněla díla Smetany, Montiho, Kellawaye, Suka a Chopina. Koncert, organizovaný ZÚ Oslo ve spolupráci s Národní knihovnou, byl zakončen koktejlem, během kterého se jeho návštěvníci měli možnost sejít se a diskutovat s umělci i skladatelem T. Madsenem a iniciátorem celé akce hudebním pedagogem Vojtěchem Ivánkem.

Pan Vojtěch Ivánek zajišťuje dlouhodobou partnerskou spolupráci Umělecké školy v Aasu a Základní umělecké školy v Kutné Hoře. Druhý koncert českých umělců, jehož realizaci ZÚ Oslo podpořil, proběhl proto v  Umělecké škole v Aasu. Její vybavení a podmínky pro výuku, které tam děti mají, odpovídají nejvyšším standardům. Spolu s oběma českými umělci vystoupili na tomto koncertu i žáci školy. Koncert se stal i vítanou příležitostí k setkání obyvatel Aasu s interprety. Spolupráce obou měst, Aasu a Kutné Hory, v živém umění bude v dalších letech určitě pokračovat.