Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínková akce k 70. výročí vyhlazení Lidic

(Archivní článek, platnost skončena 02.06.2013.)

ZÚ Oslo uspořádal ve spolupráci s Centrem holocaustu v Oslo připomínkovou akci k 70. výročí vyhlazení Lidic. V Centru holocaustu v Oslo, které bylo signifikantně zřízeno ve vile po bývalém nacistickémum politikovi Vidkunu Quislingovi, se 30. května zaplnil sál diplomaty, českými krajany a představiteli norských institucí, se kterými je ambasáda v kontaktu.

Historický úvod přednesl vedoucí výzkumu Centra holocaustu Antom Weiss-Wendt. Poté se ujal slova velvyslanec Luboš Nový, který ve svém projevu vyzdvihl historický kontext tehdejších událostí. Na závěr pozval všechny přítomné na výstavu dětských obrázků z  Mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice, která se uskuteční v reprezentačních prostorách Velvyslanectví Oslo dne 12. června 2012 od 18.00 hodin.

Následovala projekce filmu Lidice, který vychází ze scénáře Zdeňka Mahlera a natočil jej režisér Petr Nikolaev. Snímek nabízí pohled na tragický osud Lidic z neobvyklé perspektivy.

Po skončení filmu Velvyslanectví ČR pozvalo všechny přítomné na číši vína. Akce byla důstojnou připomínkou tragédie Lidic.

 

Budova Holocaust Centra v Oslo

 

Promítací sál Holocaust centra - projev velvyslance L. Nového

 

Koktejl - Centrum Holocaustu