Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář a výstava ke 130. výročí narození Franze Kafky

V pondělí 7. října proběhl v Goethe institutu v Oslo literární seminář ke 130. výročí narození spisovatele Franze Kafky.

Zároveň zde byla zahájena výstava o jeho životě a díle. Tato společná akce uspořádaná z podnětu ZÚ Oslo navázala na prezentaci výstavy o Franzi Kafkovi v prostorách ZÚ během Oslo Cultural Night v září t.r.

Tři pořadatelé této akce, česká ambasáda, israelská ambasáda a Goethe institut, jakoby zastupovali tři hlavní aspekty života a díla Franze Kafky – jeho židovství, jeho Prahu s českou i německou kulturou a jeho brilantní němčinu.

Seminář zahájil ředitel Goethe institutu Ulrich Ribbert, pro něhož byl tento literární večer první akcí po jeho nástupu do funkce ředitele Goethe institutu v Oslo. Ve svém projevu představil dva hlavní protagonisty večera z israelské Bar Ilan univerzity  - básníka a spisovatele Mirona C. Izaksona a dr. Basilliuse Bawardi, odborníka na arabskou literaturu. Dále hosty přivítal velvyslanec České republiky v Norsku Milan Dufek, který zdůraznil Kafkovo působení v Praze a uvedl výstavu o životě Franze Kafky, kterou Goethe institutu zapůjčilo Velvyslanectví České republiky v Oslo.

Následovala odborná vystoupení přednášejících. Miron C. Izakson hovořil o židovském odkazu v tvorbě Franze Kafky, zatímco tématem dr. Bawardi byl vliv Kafky na arabské spisovatele.

Seminář byl velmi dobře navštíven, sál Goethe institutu byl zcela zaplněn, přítomna byla i řada velvyslanců. Hosté oceňovali, že seminář ukázal, jak dílo Franze Kafky překročilo původní horizont a jak ovlivnilo vývoj literatury obecně.

Seminář s výstavou byl důstojnou připomínkou 130. výročí narození Franze Kafky. Výstava bude ke zhlédnutí do 28. listopadu 2013 v Goethe institutu.

Ředitel Goethe institutu pan Ulrich Ribbert

Přednáška básníka a spisovatele Mirona C. Izaksona

Velvyslanec Izraele, Německa, přednášející Miron C. Izakson, dr. Bawardi a velvyslanec ČR.

Fotografie: Jana Semelová, Velvyslanectví České republiky