Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na téma "Současný český komiks" v knihkupectví Tronsmo v Oslo

17. září 2013 od 17:00 hod se v knihkupectví Tronsmo v Oslo uskutečnil seminář na téma „Současný český komiks“.

Knihkupectví v Tronsmo se jako jediné v Oslo specializuje na komiksový žánr, a tak přednáška na jeho půdě byla na pravém místě. Atmosféra mezi regály knih byla velmi příjemná a všechny připravené židle pro návštěvníky ani nestačily.

Seminář uvedl velvyslanec ČR v Norsku Milan Dufek, který představil dva hlavní protagonisty večera – překladatelku Kristin S. Kilsti a Martina Foreta z katedry bohemistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se jako teoretik a publicista věnuje komiksu.

Kristin S. Kilsti ve své přednášce shrnula historii českého komiksu, jeho předválečné kořeny, roli během totalitního režimu a situaci po pádu železné opony. Úsměvy na tvářích posluchačů vyvolalo vyprávění o mystifikačním komiksu „Octobriana“ Petra Sadeckého. Ze současných komiksových autorů zdůraznila tvorbu Lucie Lomové a Pavla Čecha, který za knihu Velké dobrodružství Pepíka Čecha obdržel cenu Magnesia litera.

Přednáška Martina Foreta, doplněná projekcí komiksových ukázek, pak byla zajímavou exkurzí do světa současného komiksového žánru, který v České republice tzv. chytil nový dech a svobodně tvoří, konečně nesvazován cenzurou nebo společenským odmítáním.

Knihkupectví Tronsmo - oddělení komiksu

Fotografie: Jana Semelová, Velvyslanectví České republiky

Velvyslanec JUDr. Milan Dufek s překladatelkou Kristin S. Kilsti

Fotografie: Pavel Jirásek

Ukázka z komiksu "Octobriana" - Knihkupectví Tronsmo

Fotografie: Pavel Jirásek