Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena Václava Havla na Oslo Freedom Forum

(Archivní článek, platnost skončena 12.05.2013.)

Oslo Freedom Forum je mezinárodní konference o lidských právech, kterou každoročně organizuje v Oslu nadace Human Rights Foundation se sídlem v New Yorku. Letošní již čtvrtý ročník konference proběhl ve dnech 7.-9. května 2012. Konference přilákala účastníky a přednášející odborníky z celého světa. Letos poprvé byla udělena Cena Václava Havla za kreativní odboj. Cena chce oslavit ty, kteří jsou zapojeni v kreativním odboji, ukazují svou odvahu a vynalézavost s cílem odhalit nespravedlnost a žít v pravdě.

Udělení ceny Václava Havla byla iniciovala nadace Human Rights Foundation s podporou paní Dagmar Havlové. „Je to fantastický způsob, jak uctít památku po Václavu Havlovi - uznáním těch, kteří svou odvahou a vynalézavostí demaskovali lež diktatury a rozhodli se žít v pravdě", uvedla Havlová, která je také členkou komise pro udělení ceny. Sám Václav Havel se účastnil konference Oslo Freedom Forum v roce 2009 prostřednictvím videopřenosu.

První cenu Václava Havla letos získali čínský umělec Ai Weiwei, saúdská bojovnice za práva žen Manal al-Sharif a barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij. Každý z oceněných získá uměleckou sošku Bohyně demokracie vytvořenou podle stejnojmenné sochy vztyčené během protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 čínskými studentskými vůdci. Laureáti si mezi sebou také rozdělí částku 350.000 NOK. Cenu Václava Havla sponzorují nadace Brin Wojcicki Foundation a Thiel Foundation.