Velvyslanectví České republiky v Oslu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o ochraně civilního obyvatelstva podle mezinárodního humanitárního práva v Oslo

Ve dnech 23. – 24. května 2013 se konala v Oslo mezinárodní konference o ochraně civilního obyvatelstva podle mezinárodního humanitárního práva (IHL).

Konference  byla svolána norskou vládou ve spolupráci s Argentinou, Rakouskem, Indonésií a Ugandou. Konference uzavřela sérii regionálních workshopů, které se konaly v předchozích letech v Jakartě (2010), Buenos Aires (2011), Kampale (2012) a Vídni (2013). Na této závěrečné konferenci bylo přítomno cca 300 účastníků z 94 států a řady mezinárodních vládních i nevládních organizací. Konference se zúčastnil velvyslanec ČR v Norsku.

Konference byla zaměřena na diskusi o hlavních výzvách a problémech, jimž čelí v současnosti ochrana civilního obyvatelstva v ozbrojených konfliktech a na identifikaci praktických opatření, která by mohla přispět k návrhům na řešení některých existujících problémů.  Rostoucí asymetrie a dlouhodobá povaha moderních ozbrojených konfliktů, v nichž strany často nerespektují IHL,  fakt, že nepřátelské ozbrojené akce probíhají zvláště v městské zástavbě  jsou jedny z hlavních důvodů problémů s dodržováním IHL.

Výsledkem debaty je doporučení spolupředsedů, které představuje neprávní nezávazný dokument. Přestože závazky podle IHL jsou jasně formulovány, nutnost připomínat jejich dodržování je potřebná dnes více než tomu bylo dříve. Tento cíl konference byl naplněn.