Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Stálé komise Senátu pro krajany (Toronto, 16. - 18. července 2012)

(Archivní článek, platnost skončena 15.08.2013.)

Ve dnech 16. - 18. července 2012 se v Torontu uskutečnila návštěva Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.  Delegaci tvořili Alena Palečková (místopředsedkyně Senátu PČR), Tomáš Grulich (předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí) a Pavel Čáslava (člen Stálé komise).  Cesta do Kanady navazovala na účast delegace při znovuotevření Českého a slovenského muzea v Cedar Rapids (Iowa, USA).

Základní program byl soustředěn do 17. července 2012, kdy se uskutečnilo společné setkání se zástupci krajanských organizací. Delegace dále navštívila Masaryktown a GK Toronto uspořádal číši vína pro české krajany v Kanadě.

V průběhu na setkání na GK Toronto T. Grulich krátce informoval o současné politické situaci v ČR a připravovaných zákonech (zejména s přihlédnutím k zákonu o dvojím občanství, pokračování restitučního procesu, korespondenční volbě). Krajané setkání využili k částečné informaci o své činnosti, dotazy potvrdily zejména zájem o pokračování výuky češtiny v Kanadě a budoucího využití programu „Česká škola bez hranic“.

V rámci prohlídky Masaryktownu členové delegace položili květiny u místního pomníku „Ukřižovaného“ a poskytli rozhovory televizní stanici Nová vize (která natáčela i  záznam setkání s krajany) a měsíčníku Nový domov.