Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volba prezidenta republiky

(Archivní článek, platnost skončena 15.08.2013.)

Předseda Senátu Parlamentu ČR svým rozhodnutím, uveřejněným ve Sbírce zákonů pod č. 322/2012, vyhlásil dne 1. října 2012 volbu prezidenta republiky a stanovil dny jejího konání na 11. a 12. ledna 2013 (I. kolo). Hlasování bude probíhat i ve zvláštních volebních okrscích vytvořených při zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.

Hlasování u Velvyslanectví České republiky v Ottawě bude v souladu se zákonem o volbě prezidenta republiky probíhat ve čtvrtek 10. ledna 2013 od 14 do 21 hodin a v pátek 11. ledna 2013 od 14 do 21 hodin (I. kolo). Případné druhé kolo hlasování proběhne ve čtvrtek 24. ledna 2013 od 14 do 21 hodin a v pátek 25. ledna 2013 od 14 do 21 hodin.

Zvláštní seznam voličů vedený velvyslanectvím je stálé povahy, proto není nutné, aby se voliči, kteří jsou v něm již zapsáni, zapisovali znovu. Mohou se rovnou dostavit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem ke hlasování.

Voliči s bydlištěm mimo území ČR mohou v konzulárním obvodu velvyslanectví požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného naším úřadem, a to buď osobně v úředních hodinách nebo poštou na základě písemné žádosti. V obou případech je nutné přiložit alespoň v kopii doklad o státním občanství ČR (cestovní pas nebo občanský průkaz, event. jiný doklad totožnosti vydaný ČR a doplněný o osvědčení o státním občanství ČR) a doklad o bydlišti v Kanadě (řidičský průkaz, karta zdravotního pojištění nebo jiný průkaz s adresou). Žádost je nutné na náš úřad doručit do 2. prosince 2012.

Voliči, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeného velvyslanectvím, kteří si přejí zapsat se do jiného seznamu voličů, např. po návratu do ČR v místě svého trvalého bydliště, mohou požádat o vyškrtnutí, a to buď osobně v úředních hodinách našeho úřadu nebo písemnou formou. O vyškrtnutí Vám vystavíme potvrzení.

Ve volbách bude možné hlasovat i na voličský průkaz.

Voliči, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeného velvyslanectvím, kteří si přejí volit jinde, mohou požádat náš úřad o vydání voličského průkazu, a to buď osobně do 9. ledna 2013 nebo písemnou formou do 4. ledna 2013 (podpis na žádosti musí být ověřen).

Více informací o volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.