česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asijsko-pacifický region prioritou Kanady

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2014.)

Kanadská vláda se v uplynulých letech výrazně angažuje při vyhledávání nových obchodních a investičních příležitostí v asijsko-pacifickém regionu.


Od nástupu premiéra Harpera k moci v lednu 2006 Kanada implementovala Dohodu o volném obchodu (Free Trade Agreement - FTA) s Peru (1.8.2009). Od roku 1997 je v platnosti FTA s Chile jako první zemí v Jižní Americe. Kanada usiluje o zahájení jednání s Koreou o vytvoření FTA. Kanada také vyjednává dohody o ochraně investic (Foreign Investment Protection Agreement - FIPA) s Čínou, Indonésií a Vietnamem. Dohody FIPA má uzavřené s Thajskem a Filipínami. Harperova vláda podepsala 7 leteckých dohod se zeměmi asijsko-pacifického regionu (Japonsko-2011, Mexiko-2011, Kostarika-2011, Salvador-2010, Nový Zéland-2009, Filipíny-2008, Panama-2008).

V říjnu 2011 podepsala Kanada Memorandum o porozumění (MOU) s vědeckou a technologickou agenturou Japonska s cílem zvýšit vzájemnou spolupráci mezi vědeckými a výzkumnými institucemi. V současné době se také dokončuje společná kanadsko-japonská studie o možnosti uzavřít dohodu o ekonomickém partnerství (Economic Partnership Agreement). V roce 2007 podepsala Kanada s Čínou Rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti vědy, technologií a inovací a zřídila stálý výbor složený ze zástupců vlády, akademické sféry a firem. Obě země se dohodly na urychlení komercionalizace výzkumu v oblastech jako jsou čisté technologie, energetika, lékařské vědy, zemědělství, ICT a civilní letectví.

V letošním roce podepsal kanadský ministr mezinárodního obchodu Ed Fast společnou deklaraci o spolupráci se zeměmi ASEAN (The Association of the Southeast Asia Nations) - Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur, Thajsko, Brunej, Vietnam, Laos, Myanmar a Kambodža. Na nedávném zasedání zemí APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation)  v Honolulu vyjádřil premiér Harper zájem Kanady zahájit konzultace se zeměmi TPP (Trans-Pacific Partnership) - Austrálie, Brunej, Chile, Malajsie, Nový Zéland, Peru, Singapur, USA a Vietnam o zapojení Kanady do jednání o vytvoření zóny volného obchodu. Vzájemný obchod Kanady se zeměmi APEC vzrostl z 374,6 mld. CAD v roce 1994 na 654,4 mld. CAD v roce 2010 průměrným ročním tempem 3,5%. Země APEC představují více než 80% celkového kanadského obchodu se zbožím. Od roku 1994 vzrostly investice firem ze zemí APEC v Kanadě průměrně o 7,2% ročně a dosáhly hodnoty 343,3 mld. CAD v roce 2010.  

Větší zájem Kanady o asijsko-pacifický region je viditelný od nástupu Harpera k moci v roce 2006. Dokazuje to více než 20 pracovních cest premiéra do regionu i cesty ostatních členů vlády, řada uzavřených či připravovaných dohod. Výrazná orientace Kanady na USA se začíná snižovat. Kanada si dobře uvědomuje, že americký trh je pro kanadský export nedostatečný a rizikový v době opětovné hrozby recese tamní zadlužené ekonomiky. Hospodářské vyhlídky zadlužené západní Evropy jsou rovněž pochmurné. Obamova administrativa navíc v poslení době přijala několik opatření, která byla v Kanadě přijata se značnou nelibostí. Jedná se například o odložení rozhodnutí o plánovaném ropovodu Keystone XL z Alberty do Texasu, zavedení inspekčního poplatku ve výši 5,50 USD pro letecké a lodní pasažéry cestující z Kanady do USA nebo změna nákupních pravidel u veřejných zakázek v rámci zákona „Buy American“.

Téměř veškerá kanadská ropa a zemní plyn a zhruba 75% kanadského exportu zboží   směřují do USA. Pouze 3,3% kanadského zboží se exportuje do Číny. Kanada se dosud vyhýbala jednání o TPP kvůli požadavku klíčových zemí v TPP na výrazné snížení vysoké ochrany kanadských producentů mléčných a drůbežářských výrobků (dovozní cla 150-300%), na což dosud nechtěla přistoupit. Podobný požadavek na otevření kanadského trhu mléčných a drůbežářských výrobků má také EU v rámci probíhajících jednání o dohodě CETA. Změna Harperova postoje k TPP je zřejmě důsledkem přístupu USA ke svému severnímu sousedovi. Čas ukáže, jestli je Harper opravdu připraven alespoň částečně obětovat kanadské producenty mléčných a drůbežářských produktů výměnou za větší přístup do perspektivního asijsko-pacifického regionu. Pokud se Kanada zaváže více otevřít tomuto regionu, měla by EU více tlačit v rámci jednání CETA také na otevření kanadského trhu pro své výrobce mléčných a drůbežářkých produktů.