Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bilaterální obchodní dohody o volném obchodu s Kolumbií, Kostarikou a Hondurasem

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2014.)

Dne 15.8.2011 vstoupila v platnost Dohoda o volném obchodu (FTA) mezi Kanadou a Kolumbií. Stalo se tak při pracovní návštěvě kanadského premiéra Harpera v Kolumbii v rámci cesty do čtyř latinsko-amerikých zemí (Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Honduras).

FTA byla podepsána v roce 2008 a ratifikována kanadským parlamentem v červnu 2010. FTA snižuje či odstraňuje dovozní cla na téměř všechny současné exporty Kanady do Kolumbie. Vzájemný obchod mezi Kanadou a Kolumbií v roce 2010 dosáhl hodnoty 1,4 mld. CAD a od roku 2005 se zvýšil o 32%. Kolumbie je druhý největší exportní trh pro Kanadu mezi zeměmi Karibiku (kromě Mexika) a Latinské Ameriky. Kolumbie je také strategickou destinací pro přímé investice kanadských firem, které směřují především do těžby surovin, průzkumu ložisek ropy a zemního plynu, zpracování potravin, finančních služeb či vzdělání. V Kolumbii působí zhruba 70 kanadských firem.

V průběhu návštěvy v Kostarice oznámil kanadský premiér Harper zahájení jednání o rozšíření stávající Dohody o volném obchodu mezi Kanadou a Kostarikou, která vstoupila v platnost v roce 2002. Cílem nových jednání bude urychlit odstranění dovozní cel na průmyslové a zemědělské produkty a rozšířit FTA do nových oblastí jako je obchod se službami včetně finančních služeb. Během návštěvy v Kostarice byla také podepsána letecká dohoda a dohoda o výměně daňových informací (The Tax Information Exchange Agreement).           

V průběhu návštěvy Hondurasu oznámili kanadský premiér Harper a honduraský prezident Lobo ukončení jednání o vytvoření Dohody o volném obchodu mezi Kanadou a Hondurasem, které byly zahájeny v prosinci 2010. Kanada původně vyjednávala téměř 9 let mnohostrannou FTA se čtyřmi zeměmi střední Ameriky (Salvador, Guatemala, Honduras a Nikaragua), ale vzhledem k vlekoucím se jednáním se dohodla s Hondurasem v říjnu 2010 na  pokračování pouze na bilaterální bázi. FTA s Hondurasem zahrnuje také dohody o pracovních standardech a ochraně životního prostředí. Vzájemný obchod mezi Kanadou a Hondurasem dosáhl v roce 2010 hodnoty 192 mil. CAD. Kanadské exporty činily 40,8 mil. CAD a zahrnovaly především umělá hnojiva, stroje a barviva. Kanada dováží z Hondurasu především ovoce a pletené či tkané oděvy.     

Kanada je od nástupu premiéra Harpera a Konzervativní strany k moci v roce 2006 velmi aktivní v oblasti uzavírání dohod o volném obchodu (FTA). V uvedeném období vstoupily v platnost FTA s následujícími 6 státy: země ESVO (tj. Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island); Peru a Kolumbie. Dále byly podepsány FTA s Jordánskem (28.6.2009) a Panamou (14.5.2010) a nyní uzavřena FTA s Hondurasem.

V různém stadiu jednání jsou FTA s následujícími 51 zeměmi: Ukrajina, Maroko, EU 27, země CARICOM (Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominica, Grenada, Guyana, Haiti, Jamajka, Montserat, Saint Lucia, St. Kitts a Nevis, St. Vincent a Grenadiny, Surinam, Trinidad a Tobago), Dominikánská republika, Salvador, Guatemala, Nikaragua, Indie, Jižní Korea a Singapur.