Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína je druhý největší exportní trh Kanady

V roce 2012 se Čína stala na úkor Velké Británie druhým největším exportním trhem Kanady po USA.

Export kanadského zboží do Číny dosáhl hodnoty 19,3 mld. CAD a meziročně se zvýšil o 15%. (Pozn. Kanadský export do Velké Británie loni meziročně poklesl o 1% na 18,6 mld. CAD). Mezi hlavní exportní položky Kanady do Číny patří řepkový olej, řepková semena, uhlí a železná ruda. Kanadský export do Číny se v letech 2008-2012 zvýšil téměř dvakrát, přičemž ve sledovaném období se celkový kanadský export propadl o 1%.

Je velmi pravděpodobné, že Čína v příštích letech udrží své místo jako 2. největší exportní trh Kanady. Čína má obrovský zájem o kanadské energetické suroviny (ropa, zemní plyn). Po vybudování potřebné energetické infrastruktury na západní pobřeží Kanady (tj. ropovody, plynovody, závody na výrobu zkapalněného plynu) bude Čína hlavním zákazníkem pro tyto komodity. 

Klíčovou částí kanadské proexportní politiky je zajistit kanadským firmám lepší přístup na rychle rostoucí trhy v regionu Asie a Pacifiku. Ministr zahraničního obchodu Kanady Ed Fast povede na počátku dubna t.r. obchodní misi kanadských firem ze sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) do klíčových technologických center v Číně (Šanghaj a Hangzhou). Obchodní mise se zúčastní zástupci firmy Research In Motion (RIM), která vyrábí chytré telefony BlackBerry. Kanada má významný technologický sektor. Roční export sektoru ICT dosahuje téměř 30 mld. CAD, ale podíl Číny je prozatím relativně malý. Dalšími zastávkami obchodní mise ministra Fasta budou Hong Kong a Japonsko.