Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o volném obchodu mezi Kanadou a Jordánskem vstoupila v platnost

(Archivní článek, platnost skončena 28.07.2013.)

Dne 29. června 2012 schválil kanadský generální guvernér text zákona "The Canada-Jordan Economic Growth and Prosperity Act", čímž v Kanadě vstoupila v platnost Dohoda o volném obchodu s Jordánskem (FTA). Dohoda byla podepsána v červnu 2009. Jordánsko je první arabskou zemí, se kterou Kanada uzavřela FTA.

FTA s Jordánskem odstraňuje dovozní cla na 99% kanadského zboží a zvyšuje exportní příležitosti především pro kanadské producenty dřeva, aut, autodílů, stavebních strojů a zařízení, agro-potravinářských produktů. Vzájemný obchod dosáhl hodnoty 88,8 mil. CAD v roce 2011, přičemž kanadský export činil 70,1 mil. CAD. Za posledních 10 let se kanadský export do Jordánska více než zdvojnásobil. Mezi hlavní exportní položky v roce 2011 patřily zelenina, dřevo a výrobky ze dřeva, auta, papír a lepenka. Hlavní dovozní položky zahrnovaly oděvy (pletené, háčkované, ostatní). Největší kanadskou investicí v Jordánsku je majetkový podíl těžařské firmy Potash Corp. se sídlem v Saskatoon (provincie Saskatchewan) ve firmě Arab Potash Company.

Od nástupu Harperovy vlády k moci v únoru 2006 uzavřela Kanada Dohodu o volném obchodu (FTA) s 9 zeměmi (Kolumbie, Honduras, Panama, Peru, Jordánsko a 4 země ESVO – Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko). V různém stadiu jednání jsou FTA se zhruba 50 zeměmi: EU, Ukrajina, Indie, Jižní Korea, Singapur, Japonsko, Thajsko, Maroko, Dominikánská republika, Salvador, Guatemala, Nikaragua, země CARICOM (Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominica, Grenada, Guyana, Haiti, Jamajka, Montserat, Saint Lucia, St. Kitts a Nevis, St. Vincent a Grenadiny, Surinam, Trinidad a Tobago).