Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o volném obchodu s Panamou v platnosti

Dne 1.4.2013 vstoupila v platnost "Canada-Panama Free Trade Agreement" (FTA). Jednání začala v říjnu 2008, byla dokončena v srpnu 2009 a FTA byla podepsána 14.5.2010.

FTA pokrývá následující oblasti: přístup na trh pro zboží, přeshraniční obchod se službami, telekomunikace, investice, finanční služby a vládní zakázky. Část FTA týkající se investic nahrazuje existující Dohodu o ochraně a podpoře investic mezi Kanadou a Panamou, která byla v platnosti od roku 1998.

FTA okamžitě odstraňuje dovozní cla na 95% nezemědělského a 78% zemědělského zboží z Kanady včetně následujících položek:

-         průmyslové a stavební stroje (dovozní clo až 15%)
-         určité výrobky z vepřového masa (dovozní clo až 70%)
-         určité výrobky z hovězího masa (dovozní clo až 30%)
-         výrobky ze dřeva (dovozní clo až 15%)
-         osobní automobily (dovozní clo až 15%)
-         mražené bramborové hranolky (dovozní clo 20%)

Většinu zbývajících dovozních cel na kanadské zboží odstraní Panama během 5-15 let.

Kanadští poskytovatelé služeb mají okamžitě jednodušší přístup na panamský trh služeb v hodnotě 20,6 mld. USD. Lepší přístup na trh služeb v Panamě uvítají především firmy z následujících sektorů: informační a komunikační technologie, služby v oblasti těžby surovin a energetiky, inženýrské a architektonické služby.    

Panama je malý, ale strategický obchodní partner pro Kanadu. Vzájemný obchod dosáhl hodnoty 235 mil. CAD v roce 2011 a za posledních 5 let se zvýšil o 105%.

Od nástupu Harperovy vlády k moci v únoru 2006 uzavřela Kanada Dohodu o volném obchodu (FTA) s 9 zeměmi: Honduras, Kolumbie, Panama, Peru, Jordánsko a ESVO (Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko). Kanada nyní vyjednáváFTA s EU, Indií, Japonskem a členy Trans-Pacific Partnership (TPP).