česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

British Columbia

British Columbia má 4. největší ekonomiku ze všech kanadských provincií. Podíl na hrubém domácím produktu Kanady dosahuje 12,6% (249,9 mil. CAD).

Victoria

Victoria

1. Všeobecné informace

Rozloha:                                 
944.735 km2 - 3. největší provincie (9,46% rozlohy Kanady), zhruba 12 x větší než ČR

Počet obyvatel (1Q/2015):    
4,71 mil. - 3. nejlidnatější provincie (13,1 % obyvatel Kanady)

Hlavní město:                        
Victoria (86 tis. obyvatel)

Největší města:                      
Vancouver (653 tis.), Surrey (543 tis.), Burnaby (238 tis.), Abbotsford (140 tis.), Richmond (213 tis.), Abbotsford (141 tis.), Kelowna (125 tis.)

Letiště:
Vancouver International Airport  (19,690,515 odbavených pasažérů v roce 2015)
Victoria International Airport (1,661,789 pasažérů v roce 2015)
Kelowna International Airport (1,550,649 pasažérů v roce 2015).
 
2. Politické uspořádání

British Columbia má jednokomorový parlament (Legislative Assembly) a 85 poslanců. Jsou voleni většinovým systémem jednou za 4 roky. Lídr vítězné strany po volbách sestavuje vládu na žádost provičního guvernéra (Lieutenant Governor). Guvernér je jmenován kanadským generálním guvernérem na návrh kanadského premiéra a se souhlasem britské královny.

3. Výzkum a vývoj

Provinční vláda BC je na 4. místě v Kanadě ve výdajích na R&D po Ontariu, Québecu a Albertě. Výdaje na R&D dosahují 3,65 mld. CAD (9,6 % celo-kanadských výdajů), z toho 253 mil. CAD přichází ze zahraničí.

Ministry of Advanced Education, Innovation and Technology má provinční zodpovědnost za výzkum a inovace. S cílem podpořit inovace spolupracuje Ministerstvo s provinčními výzkumnými univerzitami, průmyslovými partnery, inovačními institucemi nebo vládními agenturami jako je například British Columbia Innovation Council či poradními skupinami jako je například Premier’s Technology Council. BC Innovation Council je hlavní provinční organizace zodpovědná za propagaci inovací a komercializaci výzkumu.

Provinční vláda od 18.1.2016 realizuje British Columbia’s Technology Strategy (BCTECH), jejíž cílem je podpořit tvorbu pracovních míst a klíčové technologické sektory. Poskytuje více než 92 tis. pracovních míst, ročně generuje 25,8 mld. CAD. Prioritou je vytvořit rovnováhu mezi základním a aplikovaným výzkumem a podporovat udržitelnost výzkumných organizací. Premier’s Technology Council (PTC) vyhodnotí financování výzkumu a inovací v posledních 10 letech a předloží doporučení jak dosáhnout vyšších ekonomických výhod z přidělených financí v nejbližších letech. Provinční vláda hodlá navýšit program daňových kreditů u rizikového kapitálu a získat nové finanční zdroje pro inovace skrz partnerství s federální vládou a firemním sektorem.   

Mezi klíčové sektory pro R&D a špičkové výzkumné instituce patří:

*Lékařský výzkum
- nemoci pohybového ústrojí (mícha), rakovina, mozek, tuberkulóza, genomika, proteomika, neurodegenerativní nemoci, epidemiologie a popuplační nemoci, bioléčiva, jaderná medicína (radioizotopy pro lékařské diagnózy)  
Blusson Spinal Cord Centre
Centre for Hip Health and Mobility
Brain Research Centre
Centre for Tuberculosis Research
Centre for Blood Research
Centre for Drug Research and Development
Vancouver Prostate Centre
BC Mental Health & Addictions Research Institute
BC Cancer Research Centre
Genome BC Proteomics Centre
BC Centre of Excellence in HIV/AIDS
Canada's National Laboratoty for Particle and Nuclear Physics (TRIUMF)

*Věda o oceánech
- vliv globálního oteplování na mořské ekosystémy, tsunami, nečistoty v arktickém ledu
The Institute of Ocean Sciences
Ocean Networks Canada
Marine Technology Centre

*Lesní biologie a hospodářství
- embryogeneze jehličnanů, molekulární biologie rostlin a hub, biomateriály, biorafinace
Centre for Forest Biology
FPInnovations

*Digitální média
- interaktivní design; digitální zábava a videohry; digitální film, animace a vizuální efekty; mobilní aplikace a elektronické vzdělávání (e-learning).
The University of British Columbia
Simon Fraser University.

4. Ekonomický vývoj a hospodaření vlády

Základní makroekonomické ukazatele provincie jsou k nalezení na webových stránkách Kanadského statistického úřadu zde.​

5. Hlavní průmyslové sektory

Lesní a dřevozpracující průmysl
Sektor se podílí 5% na tvorbě HDP a zaměstnává 65,6 tis. lidí. Zahrnuje těžbu dřeva, výrobu dřevařských a papírenských produktů. Roční tržby sektoru dosahují 15,7 mld. CAD, přičemž na export připadá téměř 90%. Lesy pokrývají 2/3 rozlohy provincie (60 mil. hektarů). Jehličnaté lesy tvoří 96% lesů. Mezi nejvíce těžené stromy patří borovice, smrk, jedle a cedr. Na BC připadá více než 55% kanadské produkce měkkého dřeva. Zhruba 94% lesů je ve veřejném vlastnictví. Provinční vláda přiděluje a prodává práva na těžbu dřeva. Mezi hlavní produkty patří vánoční stromky, kulatina, překližka, dýha, šindel, novinový papír, buničina a papír. Export dřeva a dřevařských výrobků se podílí 30% na celkovém exportu provincie. Provincie je největší exportér měkkého dřeva na světě (balsa). Hlavním exportním trhem jsou USA, následují Čína, Japonsko a EU. Mezi největší firmy z hlediska tržeb patří Canfor, West Fraser Timber, Interfor, Tolko Industries, Catalyst Paper, Western Forest Products.

Potravinářství
Sektor zaměstnává 29 tis. lidí. Roční tržby dosahují 16 mld. CAD. Potravinářství dominují malé a střední firmy do 50 zaměstnanců. Přibližně 55% potravinářských firem se nachází v oblasti velkého Vancouveru a v přilehlém Fraser Valley. Dalších 30% firem působí v Okanagan Valley a v pobřežních oblastech. Produktivita práce a průměrná hodinová mzda v potravinářství v BC je vyšší než v Kanadě jako celku. Mezi největší firmy patří firmy Agropur, Premium Brands Holding, Gordon Food Service.

Těžba a zpracování surovin
Sektor zaměstnává 9 tis. lidí a roční tržby dosahují 8,2 mld. CAD. Zahrnuje těžbu kovů, nekovových nerostů a uhlí. BC je největší producent molybdenu na světě. Hlavními komoditami jsou uhlí a měď, které představují 32 % příjmů sektoru. Zhruba 90 % uhlí tvoří metalurgické uhlí a 10 % termální uhlí. V BC se dále těží a zpracovává zinek (10 %), zlato (7 %), stříbro (7 %), molybden (4 %), olovo (2 %). 

BC je v kanadském měřítku:
- největší producent (měď)
- největší exportér uhlí (90 % kanadského exportu).

Z nekovových nerostů se těží hlavně cement, písek a štěrk. Mezi nejvýznamnější firmy patří Teck Resources (uhlí, měď, zinek, molybden) - největší producent metalurgického uhlí v Severní Americe, Rio Tinto Alcan (hliník), Copper Mountain Corp. (měď), Roca Mines Inc. (molybden, stříbro), Thompson Creek Metals (molybden), Imperial Metals (měď, zlato, stříbro, molybden), Aurico Gold (zlato).   

Plynárenství
BC je 2. největší producent zemního plynu v Kanadě po provincii Alberta. Na severovýchodě provincie se nacházejí obrovské zdroje břidlicového zemního plynu (shale gas). Mezi největší naleziště patří Montney, Liard Basin, Horn River Basin a Cordova Embayment. Průměrná denní produkce zemního plynu dosahuje 130 mil. m3 a 50 % připadá na shale gas. Od ledna roku n2016 do září produkce plynu činila 35,6 mld. m3. Pouze 16 % produkce plynu je spotřebováno v BC, zbytek se exportuje do USA (41 %) nebo do ostatních částí Kanady (43 %). Poptávka po zemním plynu roste rychle především v Asii (Japonsko, Čína, Jižní Korea); zejména kvůli výrobě elektřiny, k topným účelům a využití v dopravě. Ceny zemního plynu v Asii jsou až  4x vyšší než v Severní Americe. BC se proto snaží vybudovat exportní terminály pro zkapalněný zemní plyn (LNG) na západním pobřeží. První velký exportní LNG terminál by měl být vybudován v roce 2016 u města Kitimat. Zároveň se připravuje výstavba několika plynovodů (Coastal GasLink, Pacific Trails), které propojí naleziště břidlicového zemního plynu v severovýchodní a východní části BC s terminálem v Kitimat.    

Videohry a filmový průmysl
Sektor tvoří 1.300 firem a 22 tis. zaměstnanců. Roční tržby dosahují 3 mld. CAD. Sektor zahrnuje 5 hlavních oblastí: interaktivní design; digitální zábava a videohry; digitální film, animace a vizuální efekty; mobilní aplikace a elektronické vzdělávání (e-learning). Produkty vyvinuté digitálním sektorem jsou používány v mnoha sektorech včetně zdravotnictví či vzdělání. BC je 3. největším centrem filmového průmyslu v Severní Americe za Los Angeles a New Yorkem. Provincie profituje díky vztahům se zábavními centry v Kalifornii, s vývojovými softwarovými centry v Seattlu a Redmondu ve státu Washington a díky rostoucím trhům pro služby v Asii. Vysoké školy a univerzity v BC (např. the University of British Columbia, Simon Fraser University, The Emily Carr University of Art + Design, the B.C. Institute of Technology a Capilano University) se angažují v klíčových aspektech digitálních médií a poskytují jim vynikající zařízení a školení, výzkumné služby a lidské zdroje. Provinční vláda nabízí investorům daňové kredity ve výši 50,5 %. Mezi nejvýznamnější firmy patří Nintendo, Electronic Arts, Pixar Animation Studios, Digital Domain Productions, THQ, Vivendi/Activision.   

Farmaceutický průmysl, lékařské přístroje
Klastr biofarmaceutických firem a dodavatelů lékařských přístrojů a zařízení je sedmý největší v Severní Americe a zahrnuje více než 100 firem, které zaměstnávají 2.200 lidí. Mezi nejvýznamnější firmy ve výzkumu bioléčiv patří Angiotech, QLT, Allon Therapeutics, Neuromed, Wex Pharmaceuticals. Mezi nejvýznamnější firmy v sektoru lékařských přístrojů a zařízení (tj. diagnostické, zobrazovací, kardiovaskulární, orthopedické, domácí péče) patří McKesson Canada, Ultrasonic Medical, Neoteric Technology, Response Biomedical, Pyng Medical, Neovasc, Kardium.

Letecký a obranný průmysl
Sektor tvoří 60 firem a zaměstnává 10 tis. lidí. Roční příjmy dosahují 1,2 mld. CAD. V posledních 10 letech zaznamenal letecký průmysl značný růst. V BC se vyrábějí letadla, letecké díly a komponenty (např. křídla, motory) pro komerční i vojenská letadla firem jako například Boeing, Bombardier, Cessna, Lockheed Martin. Místní firmy také zajišťují údržbu letadel a opravárenský servis, dodávají simulátory a avionické systémy, hardware i software pro letecký výcvik a vesmírné aktivity (např. satelitní informační technologie). Mezi nejvýznamnější firmy patří Cascade Aerospace, Delta’s Avcorp Industries, Delta’s Asco Aerospace Canada, Viking Air, NGRAIN, Kelowna Flightcraft, MDA. Centrem leteckého průmyslu je Fraser Valley.  

6. Zahraniční obchod

Britská Kolumbie je 4. největším exportérem z kanadských provincií a teritorií a 3. největším importérem. Celková obrat zahraničního obchodu provincie představuje 88,7 mld. CAD, z toho 40,4 mld. CAD je vývoz a 48,8 mld. CAD dovoz. Hlavní exportní položky jsou jehličnaté dřevo, černé uhlí, buničina, měď a koncentráty a zemní plyn. Největším exportním trhem jsou USA s podílem 52,4 % (21,2 mld. CAD). Následují Čína, Japonsko, Jižní Korea, Tchajwan, Indie, Velká Británie a Austrálie. Hlavní importní položkami jsou ropné oleje, osobní auta, přenosné stroje na automatizované zpracování dat, mobilní telefony, zinek a koncentráty, televizory. Největším importním trhem jsou USA s podílem 40,2 % na celkovém dovozu (19,7 mld. CAD).

Největším exportním trhem jsou USA s podílem 45,7 % na celkovém exportu (15,5 mld. CAD). Následují Čína (16,7%), Japonsko, Jižní Korea, Tchajwan, Indie, Velká Británie, Austrálie.

Na celkovém importu Kanady se British Columbia podílí 9,1 %. Největším importním trhem jsou USA s podílem 43,5 % na celkovém dovozu (19,6 mld. CAD). Následují Čína (34,7 %), Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Tchajwan, Německo, Vietnam.

Hlavní importní položky:
- ropné oleje
- osobní auta
- přenosné stroje na automatizované zpracování dat
- mobilní telefony
- zinek a koncentráty
- televizory.

Co se týče ČR, v roce 2016 firmy z Britské Kolumbie z ČR dovezly zboží ve výši 38,7 mil. CAD. Mezi hlavní komodity českého vývozu do provincie patří sportovní a atletické zboží, nábytek, stavební stroje, pivo, průmyslové výrobky, zařízení pro důlní, těžební a ropný průmysl, elektrické zařízení, zařízení pro počítače, sklo a součásti motorových vozidel. V rámci diversifikace obchodních vztahů existují vzájemné příležitosti ve všech těchto odvětvích, které vychází z Mapy oborových příležitostí.

7. Zemědělství

Zemědělství je z hlediska tržeb třetí největší primární sektor ekonomiky po lesnictví a těžbě surovin. Roční tržby dosahují 3,1 mld. CAD, přičemž 60% připadá na export. Zemědělství se podílí 0,7 % na tvorbě HDP a zaměstnává 26 tis. lidí. Více než polovina pracovní síly je zaměstnána na farmách s méně než 20 zaměstnanci. Rybolov zaměstnává dalších 5,5 tis. lidí. Rozloha zemědělské půdy dosahuje 2,63 mil. ha (4 % kanadské zemědělské půdy), přičemž pastviny tvoří téměř 62% zemědělské půdy. V provincii je v provozu zhruba 19.650 farem (9,6 % kanadských farem). Průměrná velikost farmy dosahuje 143 ha. Zhruba 3 % farem tvoří organické farmy. Průměrný věk farmářů dosahuje 55,7 roků.

Mezi hlavní zemědělské oblasti patří:
- Okanagan (ovocné stromy, hroznové víno)
- Fraser Valley (bobule, zelenina, houby)
- Cariboo (chov dobytka)
- Peace River (obilí, olejniny)
- Vancouver a Victoria (chov prasat a drůbeže)
- Vancouver Island (chov ryb, akvakultura, pěstování květin).

Provincie je v kanadském měřítku:
- největší producent (lososů, malin, třešní, meruněk, narcisů)
- 2. největší producent (jablka, hroznové víno).

Zhruba 95 % skleníků v BC se nachází v jižní části provincie (Fraser River Delta). Rostlinná produkce dále zahrnuje pěstování pšenice, zeleniny, brambor, sójových bobů, řepky, kukuřice, fazolí, hrachu, květin (narcisy).

Živočišná výroba je zaměřena na chov drůbeže, prasat, hovězího dobytka, ovcí, koz, ryb (losos, pstruh) a mořských živočichů (ústřice, škeble, lastury, mušle). Významnou součástí zemědělství je komerční rybolov (losos, sleď, platejs, korýši). BC je také proslulá chovem vysoké zvěře (bizoni, sobi, daňci); koní, králíků, pštrosů a včel. Největším zemědělským exportním artiklem jsou lososi z farem. Britská Kolumbie 4. největší producent lososů na světě (po Norsku, Chile a Velké Británii), je zde přibližně 120 lososích farem.

Producenti mléka, vajec a drůbeže (kuřata, krůty) jsou součástí kanadského systému Supply Management. Jedná se o systém státem kontrolované produkce uvedených komodit, jehož cílem je vytvoření rovnováhy mezi nabídkou (produkcí) a poptávkou. Systém je založený na třech pilířích: plánování produkce (tj. výrobní kvóty), dohodnuté výkupní ceny a kontrola dovozu (tj. minimální bezcelní množstevní kvóty a následná vysoká dovozní cla až 300%). Kanadská vláda je v zahraničí silně kritizována za vysoce ochranářský systém pro producenty mléčných výrobků a drůbeže.

8. Energetika

Britská Kolumbie je v kanadském měřítku:

- 2. největší výrobce elektřiny z vodní energie (po Quebécu)
- 3. největší výrobce elektřiny (po Quebécu a Ontariu)

Podíl jednotlivých energetických zdrojů na výrobě elektřiny:

90,9% - vodní energie
  7,0% - uhlí
  1,2% - zemní plyn

Největším výrobcem elektřiny je vládní firma BC Hydro (www.bchydro.com, sídlo ve Vancouveru), která se podílí zhruba 90% na celkové produkci. Je to 3. největší elektrárenská společnost v Kanadě. BC Hydro vlastní a provozuje 30 vodních elektráren a 3 plynové elektrány s instalovanou výrobní kapacitou 12.040 MW. Elektrická přenosová a distribuční síť BC Hydro má délku více než 75.000 km. Největší elektrárnou v BC je vodní elektrárna Gordon M. Shrum s výkonem 2.730 MW na řece Peace River ve východní části provincie v blízkosti města Hudson’s Hope. Tato elektrárna zajišťuje 24% dodávek elektřiny od BC Hydro.

Nejvýznamnějším projektem výroby elektřiny je výstavba vodní elektrárny Site C dam v hodnotě 9 mld. CAD na řece Piece River na severovýchodě provincie. Jedná se o největší projekt veřejné infrastruktury v historii provincie. Investorem stavby je vládní firma BC Hydro. Výstavba elektrárny o výkonu 1.100 MW začala na podzim roku 2015. Projekt však čelí odporu a řadě žalob ze strany zelených aktivistů, původních obyvatel (First Nations) a opoziční socialistické strany NDP.  Očekává se, že projekt bude mít velký dopad na volby letos v květnu. NDP chce projekt předat nezávislému průzkumu ze strany BC Utilities Commission. Přehradní jezero zaplaví 55 km2 údolí řeky. Site C dam by měla být uvedena do provozu v roce 2024 a bude zajišťovat 8 % energetických potřeb provincie.

Mezi další významné energetické projekty patří exportní terminály na zkapalňování zemního plynu (LNG).

Kitimat LNG export terminal project konsorcia firem  Chevron Canada Ltd. (obě společnosti vlastní 50 %) a Woodside Energy International (Canada) v hodnotě 15 mld. CAD. Projekt zahrnuje výstavbu závodu na zkapalňování zemního plynu (LNG), skladu LNG a námořního nakládacího zařízení v Bish Cove v blízkosti města Kitimat. Součástí projektu je výstavba podzemního plynovodu Pacific Trails gas pipeline v délce 465 km a v hodnotě 1,1 mld. CAD, který propojí závod v Kitimat s existujícím plynovodem Spectra Mainline pipeline u města Summit Lake. Spectra Mainline pipeline vede z naleziště břidlicového zemního plynu (Horn River Basin) na severovýchodě BC na jih provincie. V říjnu 2011 obdržel Kitimat LNG od Canada’s National Energy Board 20-ti letou exportní licenci s ročním objemem exportu až 10 mil. tun zkapalněného plynu. LNG bude exportován tankery zákazníkům v Japonsku, Číně, Indii a Jižní Koreji.   

LNG Canada export terminal project konsorcia firem Royal Dutch Shell Plc (50 % podíl), Petro China Corp. (20 %), Korea Gas Corp. (15 %), Mitsubishi Corp. (15 %) v hodnotě 40 mld. CAD. Projekt zahrnuje výstavbu závodu na zkapalňování zemního plynu (LNG), skladu LNG a námořního nakládacího zařízení v blízkosti města Kitimat. Součástí projektu je také výstavba plynovodu Coastal GasLink firmou TransCanada Corp. v délce 700 km a v hodnotě 4  mld. CAD z naleziště břidlicového zemního plynu (Montney Basin) na východě BC. Bude se jednat o největší LNG terminál v BC. V roce 2016 LNG Canada obdrželo 40-ti letou exportní licenci s ročním objemem exportu až 24 mil. tun zkapalněného plynu. Projekt LNG Canada je opožděn, po dokončení LNG bude exportován tankery zákazníkům v Japonsku, Číně, Jižní Koreji a Indii.