česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newfoundland & Labrador

Newfoundland & Labrador má 8. největší ekonomiku ze všech kanadských provincií. Podíl na hrubém domácím produktu Kanady dosahuje 1,7 %.

St. John's

St. John's

1. Všeobecné informace

Rozloha:                                 
405.720 km2 - 7. největší provincie (4,06% rozlohy Kanady), zhruba 5x větší než ČR

Počet obyvatel (1Q/2015):          
526,3 tis. - 9. nejlidnatější provincie (1,5% obyvatel Kanady)

Hlavní město:                        
St. John’s (103 tis. obyvatel)

Největší města:                      
St. John’s, Conception Bay South (25 tis.), Mount Pearl (24 tis.), Corner Brook (20 tis.)


2. Politické uspořádání

Newfoundland & Labrador má jednokomorový parlament (House of Assembly) a 48 poslanců. Jsou voleni většinovým systémem každé 4 roky. Po volbách žádá Zastupující guvernér (Lieutenant Governor) lídra vítězné strany, aby sestavil vládu. Lieutenant Governor formálně zastupuje britskou královnu.  Do funkce je jmenován generálním guvernérem Kanady na doporučení premiéra Kanady a se souhlasem britské královny.

3. Výzkum a vývoj

Research & Development Corporation (RDC) je vládní firma, jejíž cílem je zlepšit výkonnost provincie v oblasti výzkumu a vývoje. RDC zaměřuje svoji činnost na sektory, které mají pro provincii strategický význam (oceánské technologie, těžba ropy a plynu).

RDC financuje R&D prostřednictvím několika programů. Nejdůležitějším programem je Industrial Research and Innovation Fund (IRIF), který financuje výzkum na terciárních institucích a v neziskových výzkumných cetrech v provincii. IRIF pomáhá zlepšit kvalitu výzkumu rekrutováním a udržením špičkových vědců a výzkumníků. RDC pomáhá zvýšit průmyslový výzkum a vývoj prostředncitvím programů R&D Vouchers a R&D Proof of Concept. Program R&D Vouchers poskytují až 15.000 CAD malým a středním firmám, aby měly přístup k odbornému výzkumu a výzkumným zařízením. Program R&D Proof of Concept hradí až 75 % počátečních nákladů u komerčních projektů s cílem snížit rizika spojená s komercializací výsledků výzkumu.        

Klíčové sektory pro výzkum a špičkové výzkumné instituce v provincii jsou:

oceánské technologie (ocean technologies)
- akustické a geografické informační systémy pro rybolov, podvodní akustika, navigační systémy, modelování a simulace drsného mořského prostředí, lodní simulátory, akvakultura
Fisheries and Marine Institute of Memorial University
NRC Institute for Ocean Technology

těžba ropy a plynu
- rizika a náklady těžby v Arktické oblasti; nouzová evakuace, podpovrchová těžba, hloubení  
Petroleum Research Newfoundland & Labrador


4. Ekonomický vývoj a hospodaření vlády

Základní makroekonomické ukazatele provincie jsou k nalezení na webových stránkách Kanadského statistického úřadu zde.​​

5. Hlavní průmyslové sektory

Ropný a plynárenský sektor
Největší průmyslový sektor. Vytváří 28% HDP a zaměstnává 7 tis. lidí. Roční tržby dosahují 9 mld. CAD. Příjmy z licenčních poplatků tvoří 1/3 příjmů vlády. Ropa a zemní plyn se těží v Atlantickém oceánu v kontinentálním šelfu zhruba 315 km jihovýchodně od St. John’s (naleziště Hibernia, Hebron, Terra Nova a White Rose). Na celkové produkci ropy v Kanadě se provincie podílí zhruba 6%. Prokázané zásoby ropy dosahují 3,1 mld. barelů. Mezi největší firmy patří ExxonMobil, Statoil, Husky Energy, Chevron Canada, Suncor Energy, Nalcor Energy. Ropa se z NL dopravuje tankery do USA a východní Kanady.

Petrochemický průmysl
Na jihovýchodním pobřeží Newfoundland se nachází jediná rafinerie Come By Chance se zpracovatelskou kapacitou 115 tis. barelů ropy denně. Rafinerii vlastní firma SilverRange Financial Partners, která ji koupila v září 2014 od jihokorejské státní ropné společnosti Korea National Oil Corp. Rafinerie vyrábí benzín, letecké palivo, těžký topný olej. Ropa se do rafinerie dováží z USA, Latinské Ameriky, Ruska a Blízkého východu.  

Těžba a zpracování kovů
Vytváří 10 % HDP a zaměstnává 11,5 tis. lidí. Roční tržby sektoru dosahují 3,9 mld. CAD, přičemž 65% připadá na železnou rudu. Železná ruda se těží na západě Labradoru v okolí měst Wabush a Labrador City. Roční produkce dosahuje 28 mil. tun. Největším producentem je Iron Ore Company (80% provinční produkce), následují firmy Labrador Iron Mines a Tata Steel Minerals Canada. V provincie se dále těží nikl, měď a kobalt, a to na severu Labradoru ve Voisey's Bay. Největším producentem je fima Vale SA, která staví závod na zpracování niklu s nákladem 4,3 mld. CAD v Long Harbour zhruba 120 km západně od St. John's. Roční produkce závodu bude 50 tis. tun niklu a zaměstná téměř 500 lidí. V provincii NL se také těží zinek, zlato a vápenec. K důležitým producentům patří Rambler Metals and Mining Canada, Anaconda Mining, Teck Duck Pond a Atlantic Minerals.

Digitální média, videohry
Sektor tvoří 170 firem a zaměstnává 3,7 tis. lidí. Roční tržby dosahují 1,6 mld. CAD. Frmy se specializují na digitální animaci a vývoj videoher. Provincie je významným centrem filmového průmyslu.  

Potravinářství
Sektor zaměstnává 8,5 tis. lidí a specializuje se na zpracování ryb a mořských živočichů. V provincii je zhruba 90 zpracovatelských závodů. Roční tržby sektoru dosahují 1 mld. CAD, přičemž 50% připadá na kraby a 25% na krevety. Hlavním exportním trhem jsou USA (43% celkového exportu), Čína, Velká Británie, Vietnam, Rusko a Dánsko. V provincii se také vyrábí pivo.

Papírenský a dřevařský průmysl
Papírenský průmysl se specializuje se na výrobu novinového papíru. V provincii je už pouze jediný výrobce novinového papíru (Corner Brook Pulp and Paper) s roční produkcí 250 tis. tun. Dřevařský průmysl se specializuje na těžbu a zpracování dřeva (např. kulatina, prkna) a produkci dřevěných pelet pro rezidenční topení. Roční produkce dřevěných pelet dosahuje 2 tis. tun. Dřevěné pelety vyrábějí firmy Cottles Island Lumber a Exploits Pelletizing.

Letecký průmysl
Zaměstnává 1,5 tis. lidí a specializuje se na opravy a údržbu letadel, úpravy letadel, navigační a komunikační systémy, design a integraci systémů, letecký výcvik, průzkumné a kontrolní lety, podporu leteckého provozu, automatizované podvodní aplikace, robotické technologie či programy pro bezpilotní letouny, výzkum. Mezi největší firmy patří Gander Aerospace Manufacturing a Provincial Aerospace.  


6. Zahraniční obchod

Newfoundland & Labrador je 8. největším exportérem z kanadských provincií. Na celkovém exportu Kanady se podílí 2,5%.

Hlavní exportní položky:
- ropa (53% celkového exportu)
- ropné produkty (22%)
- rudy a koncentráty (16%)
- mořské produkty (krabi, krevety)
- novinový papír

Největším exportním trhem jsou USA s podílem 57% na celkovém exportu. Následují Čína (12 %), Nizozemsko, Velká Británie, Francie, Japonsko a Španělsko.

Na celkovém importu Kanady se provincie podílí 1,0 %.

Hlavní importní položky:
- ropa (75 % celkového importu)
- ropné produkty
- nákladní lodě
- díly strojů a mechanickcých zařízení
- letadla
- víno

Největším importním trhem je Irák s podílem 52% na celkovém dovozu. Následují USA (24%), Velká Británie, Rusko, Německo, Kuvajt.


7. Zemědělství a rybolov

Roční tržby zemědělství dosahují 125 mil. CAD. Zhruba 85% příjmů připadá na živočišnou výrobu (norkové kožešiny, hovězí dobytek, drůbež a vejce). Významné je pěstování brusinek, které se exportují především do Evropy a Ruska.

Rybolov vytváří 2% HDP a zaměstnává 6% pracovních sil. Roční tržby dosahují 1 mld. CAD, přičemž 85% připadá na export. Klíčovými mořskými produkty jsou krevety a krabi, dlouhodobou tradici má lov tuleňů. Hlavními exportními trhy jsou USA, Čína, Velká Británie, Vietnam, Rusko, Japonsko. Na tyto země připadá 75% exportu.


8. Energetika

Newfoundland & Labrador je v kanadském měřítku:

- největší producent elektřiny na obyvatele
-
3. největší producent elektřiny z vodní energie (po Quebecu a British Columbia)
- 5. největší producent elektřiny

Podíl jednotlivých energetických zdrojů na výrobě elektřiny:

96,4% - vodní energie
  2,4% - uhlí
  0,7% - zemní plyn
  0,2% - větrná energie 

Největším výrobcem elektřiny je vládní firma Newfoundland & Labrador Hydro, která zajišťuje 92% dodávek. Zbytek zajišťuje firma Newfoundland Power, která je dceřinou firmou investiční společnosti Nalcor.

Největším energetickým projektem NL je Lower Churchill Project v hodnotě 7,7 mld. CAD. Projekt zahrnuje výstavbu vodní elektrárny o výkonu 824 MW v Muskrat Falls na dolním toku řeky Churchill na Labradoru a přenosových sítí. Investorem jsou energetické firmy Nalcor z NL a Emera z provincie Nova Scotia. Elektřina vyrobená na Labradoru bude dopravována podmořským přenosovým kabelem (Labrador-Island Transmission Link) v délce 30 km s kapacitou 900 MW na ostrov Newfoundland a odsud podmořským přenosovým kabelem (Maritime Transmission Link) v délce 180 km s kapacitou 500 MW do provincií Nova Scotia, New Brunswick a dále na severovýchod USA. Firma Emera bude financovat výstavbu podmořského kabelu z NL do Nova Scotia (náklad 1,2 mld. CAD). Provincie Nova Scotia bude mít garantovaný odběr 20 % elektřiny z Muskrat Falls po dobu 35 let. Nalcor bude mít zdarma přístup k 70% kapacity podmořského kabelu do Nova Scotia. Kanadská federální vláda schválila v červnu 2011 investorům garanci za úvěr do výše 4,2 mld. CAD. Vládní garance sníží investorům úrokové náklady u komerčních úvěrů o 2 procentní body. Projekt byl měl být uveden do provozu v roce 2017. Po uvedení do provozu Muskrat Falls bude 98% elektřiny v provincii NL vyráběno z obnovitelných zdrojů.