česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ontario

Ontario má největší ekonomiku ze všech kanadských provincií. Podíl na hrubém domácím produktu Kanady dosahuje 37,2%.

Toronto

Toronto

1. Všeobecné informace

Rozloha:                                
1.076.395 km2 - 4. největší provincie (10,78% rozlohy Kanady), zhruba 14x větší než ČR

Počet obyvatel (1Q/2015):     
13,79 mil. obyvatel - nejlidnatější provincie (38,5%  obyvatel Kanady)

Hlavní město:
Toronto (2,8 mil. obyvatel, metropolitní oblast 6,1 mil. obyvatel)

Další velká města:
Ottawa (900 tis.), Mississauga (714 tis.), Brampton (524 tis.), Hamilton (520 tis.), London (367 tis.).

2. Politické uspořádání

Ontario má jednokomorový parlament (Legislative Assembly) a 107 poslanců. Jsou voleni většinovým systémem jednou za 4 roky. Lídr vítězné strany po volbách sestavuje vládu na žádost provinčního guvernéra (Lieutenant Governor). Guvernér je jmenován generálním guvernérem Kanady na návrh kanadského premiéra a se souhlasem britské královny.

3. Výzkum a vývoj

Provinční vláda v Ontariu vydává nominálně nejvíce peněz na výzkum a vývoj (R&D) ze všech kanadských provincií.

Ontario Research Fund (ORF) - vládní fond pro financování výzkumu na veřejných univerzitách, vysokých školách, výzkumnných nemocnicích a neziskových výzkumných institucích v Ontariu. ORF je spravován Ministerstvem výzkumu a inovací (Ministry of Research and Innovation) a financuje výzkum prostřednictvím několika programů (např. Research Infrastructure, Research Excellence).

Ontario Network of Entrepreneurs (ONE) - síť spolupracujících organizací napříč provincií financovaná Ministerstvem výzkumu a inovací. ONE pomáhá podnikatelům, firmám a výzkumníkům komercionalizovat jejich výsledky výzkumu. 

Ontario Centres of Excellence (OCE) - nezávislá nezisková organizace založená provinční vládou v roce 1987. Zaměřuje se na komercializaci výzkumu veřejných vysokých škol. OCE administruje 2 základní programy. První je zaměřen na podporu spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslem. OCE mají v provincii rozmístěno 5 kanceláří (Toronto, Mississauga, Waterloo, London, Ottawa) a 30 projektových manažerů, kteří jsou obeznámeni s probíhajícím výzkumem v určité oblasti (oborově i geograficky) a úzce spolupracují s průmyslovým sektorem. Díky těmto znalostem pomáhají navazovat kontakty mezi konkrétním výzkumným pracovištěm a konkrétní firmou. Druhým programem je podpora firemních inkubátorů a start-upů přímo v univerzitních kampusech. Zaměření projektů není sektorově nijak omezeno, v současnosti vašk dominují projeklty v následujících sektorech:
- energetika a životní prostředí
- pokročilé strojírenství
- pokročilé zdravotnické technologie
- ICT a digitální média.

Mezi klíčové výzkumné sektory a špičkové veřejné výzkumné instituce v Ontariu patří:

Lékařský výzkum
- rakovina, neurovědy (poranění míchy, Alzheimer, Parkinson, epilepsie), mozek, genomika, proteomika, kardiovaskulární nemoci, rehabilitace (umělá inteligence, mobilita), regenerativní medicína, kmenové buňky, lékařská robotika
Ontario Cancer Institute
Techna Institute
Toronto General Hospital Research Institute
Toronto Rehabilitation Institute
Toronto Western Research Institute
Kremblin Neuroscience Centre
Tanz Centre for Research in Neurodegenerative Diseases
Ontario Brain Institute
Rotman Research Institute
Centre for Applied Genomics
Peter Munk Cardiac Centre
Princess Margaret Cancer Centre
Princess Margaret Genomics Centre
McEwen Center for Regenerative Medicine
Stem Cell Network
Centre for Surgical Invention and Innovation
NRC Biotechnology Research Institute

Nanotechnologie
- přístroje pro elektronický a fotonický průmysl, pokročilé materiály
Waterloo Institute for Nanotechnology
Centre for Advanced Nanotechnology, University of Toronto

Kvantová mechanika
Institute for Quantum Computing
Perimeter Institute for Theoretical Physics

Jaderná energetika
- lékařské izotopy, jaderná technologie CANDU, jaderná bezpečnost
Canadian Nuclear Laboratories (CNL)

Digitální média
- informační a komunikační technologie, mobilní aplikace
Canadian Digital Media Network

Energetika a životní prostředí
- úprava odpadní vody; výroba biopaliv ze zemědělského a lesního odpadu zplyňováním, kvašením, pyrolýzou; technologie a procesy pro výrobu paliv a chemikálií z alternativních zdrojů 
Centre for Alternative Wastewater Treatment
Bioindustrial Innovation Canada
Institute for Chemicals and Fuels from Alternative Sources (ICFAR)

Automobilový průmysl
- testování aut, autobusů, železničních vozidel v extrémních klimatických podmínkách
Automotive Centre of Excellence, University of Ontario

Potraviny
University of Guelph.

4. Ekonomický vývoj a hospodaření vlády

Základní makroekonomické ukazatele provincie jsou k nalezení na webových stránkách Kanadského statistického úřadu zde.​​

5. Hlavní průmyslové sektory

Ontario je nejdůležitějším průmyslovým centrem Kanady. Mezi klíčové sektory patří:

Automobilový průmysl
Sektor zaměstnává 104 tis. lidí a podílí se téměř 57 % na celkovém exportu. Výroba aut a autodílů vytváří 20 % provinčního HDP. V provincii působí 5 automobilek (GM, Ford, Chrysler, Toyota, Honda) a provozují 11 montážních závodů. V Ontariu působí více než 300 výrobců autodílů. Nejvýznamnější firmou je Magna International; následují Linamar, Dana, Denso, Johnson Controls, Lear, Nemak. V provincii (město London) se vyrábějí také vojenské automobily (lehká obrněná vozidla), a to firma General Dynamics Land Systems Canada.

Potravinářství
Sektor zaměstnává 97 tis. lidí a roční tržby dosahují 36 mld. CAD, přičemž 1/3 připadá na export. Ontario je 3. největší producent potravin v Severní Americe. Mezi nejvýznamnější firmy patří Maple Leaf Foods, Gay Lea Foods, Cargill, Kraft, General Mills, Nestlé, Mars, Ferrero Canada, Agropur, Campbell Soup, Dr. Oetker, Labatt Breweries, Molson Coors Breweries, Moosehead Breweries, Coca-Cola, PepsiCo, Cadburry Schwepps. Mezi největší maloobchodní potravinové řetězce patří Loblaw, Metro, Walmart, Costco Wholesale a Sobey's.

Chemický průmysl
Sektor zaměstnává 27 tis. lidí a roční tržby dosahují 16,8 mld. CAD, přičemž 70% připadá na export. Chemický průmysl je významným dodavatelem pro automobilový průmysl, stavebnictví, spotřební elektroniku, dřevařské produkty, obalový materiál, atd. Chemický průmysl je soustředěn ve třech oblastech: Sarnia (např. firmy Dupont, Shell, Imperial Oil, Air Products, Terra), metropolitní oblast Toronto (Bayer, BASF, Unilever, Dupont) a východní Ontario mezi městy Beleville a Brockville (Procter & Gamble, BASF, 3M, Dupont). Sarnia je největším kanadským centrem chemické výroby a výzkumných a vývojových firem. Chemické firmy v oblasti velkého Toronta vyrábějí maziva, barvy, lepidla, lékařské plyny či prací prášky. Firmy ve východním Ontariu vyrábějí například komponenty pro vlněné bundy, bezpečnostní pásy, airbagy.  

Petrochemický průmysl
V Ontariu jsou 4 rafinerie s celkovou zpracovatelskou kapacitou 393 tis. barelů ropy denně. Zhruba 94 % ropy pro rafinerie pochází z domácích zdrojů (především ze západní Kanady). Zbytek tvoří dovoz ropy z Norska, Velké Británie, Nigérie, Alžírska a Mexika. Rafinerie se nacházejí ve městech Sarnia (3) a Nanticoke na jihu provincie. Největší petrochemickou firmou je Imperial Oil, která provozuje 2 rafinerie s denní zpracovatelskou kapacitou 121 tis. barelů ropy (Sarnia) a 112 tis. barelů ropy (Nanticoke). Dalšími  petrochemickými firmami jsou Suncor Energy (85 tis. barelů ropy - Sarnia) a Shell Canada (75 tis. barelů ropy - Sarnia).

Těžba a zpracování nerostných surovin
Sektor tvoří více než 500 firem, zaměstnává 26 tis. lidí a roční tržby dosahují 11 mld. CAD. Více než 80 % produkce se exportuje. Ontario má bohatá naleziště niklu (Sudbury), zlata, stříbra, platiny a diamantů.

Ontario je ve světovém měřítku:
- největší zpracovatel uranu
- 3. největší producent platiny
- 4. největší producent niklu

Ontario je v kanadském měřítku:
- největší producent (zlato, platina, nikl)

Významná je také produkce mědi v okolí měst Sudbury a Timmins (25% kanadské produkce), zinku (Timmins), paladia (Thunder Bay, Sudbury), amethystu (Thunder Bay). Jižní Ontario je zdrojem soli, sádrovce, vápence, pískovce a štěrku. Mezi největší těžařské firmy v Ontariu patří Vale Canada, Glencore Xstrata, Barrick Gold, Goldcorp, Agrium. 

Provinční vláda chce s podporou federální vlády financovat výstavbu silnice do oblasti Ring of Fire, kde se nacházejí bohatá ložiska nerostných surovin (nikl, chromitan). Ring of Fire se nachází zhruba 500 km severně od města Thunder Bay.   

Jaderný průmysl
Ve městě Blind River na břehu jezera Lake Huron se nachází největší rafinerie uranu na světě a zároveň jediná v Kanadě. Jsou zde rafinovány koncentráty uranové rudy z Kanady i ze zahraničí a vyrábí se z nich oxid uranový. Ten je následně zpracováván ve městě Port Hope v zařízení na konverzi oxidu uranového na oxid uraničitý a uranový fluorid. Toto je jediné zařízení v Kanadě. Uranový fluorid se exportuje do USA a dalších zemí k výrobě obohaceného uranu jako paliva pro lehkovodní jaderné reaktory. Oxid uraničitý se zasílá do závodů v Port Hope, Torontě a Petersborough, které zpracovávají tento přírodní uranový prášek a vyrábí z něj jaderné palivo (fuel bundles) pro kanadské jaderné reaktory CANDU. Mezi nejvýznamnější firmy jaderného průmyslu patří Candu Energy (reaktory CANDU), Cameco a GE Hitachi Nuclear Energy Canada.

Letecký průmysl
Sektor zaměstnává 22 tis. lidí a roční tržby dosahují 5,3 mld. CAD. V Ontariu působí zhruba 200 leteckých firem. Mezi nejvýznamnější patří Bombardier Amphibious Aircraft, Honeywell, Lockheed Martin, GE-Aviation, Magellan Aerospace, Messier-Dowty, Goodrich Landing Gear, Celestica.

Informační a komunikační technologie (ICT)
Sektor zaměstnává 260 tis. lidí a roční příjmy dosahují 30,5 mld. CAD. Mezi hlavní centra patří Toronto, Waterloo-Kitchener a Ottawa. K největším firmám v jednotlivých oborech patří:

- software a informační systémy: OpenText, Corel, Cyberplex, Platform Computing
- bezdrátové technologie a telekomunikace: BlackBerry, Rogers Communications
- mikroelektronika: Celestica, Dalsa, Aastra Technologies
- digitální média: Ubisoft Entertainment, Artech Studios, Digital Extremes, Magmic Games  
- zelené IT: Zerofootprint, Fifth Light Technology   

Farmaceutický průmysl
Sektor tvoří 596 firem a 27 tis. zaměstnanců. Roční příjmy dosahují 24,1 mld. CAD a výdaje na R&D 1,4 mld. CAD. V Ontariu byl například objeven inzulín (1922), kmenové buňky (1963) a provedena první úspěšná transplantace plíce (1983). Mezi významné firmy patří Apotex (generika), Sanofi Pasteur, Hoffmann-La Roche, GlaxoSmithKline, Teva Canada.

Lékařské technologie
V Ontariu je soustředěno 51 % kanadského průmyslu lékařských technologií. Sektor tvoří více než 2200 firem a 24 tis. zaměstnanců. Roční příjmy sektoru převyšují 10,5 mld. CAD. Ontarijské firmy nabízejí lékařské produkty a služby v následujících oborech: diagnostika, informační technologie pro zdravotnictví, zobrazování a lékařské ošetření, chirurgie. Mezi nejvýznamnější firmy patří Abbott Point of Care, Agfa Healthcare, Baxter, GE Healthcare Medtronic, 3M, Ionics Mass Spectrometry, Mitomics, Nordion, Best Theratronics.

6. Zahraniční obchod

Ontario je největší exportér ze všech kanadských provincií. Na celkovém exportu Kanady podílí 40 %.

Hlavní exportní položky v roce 2015:
- osobní auta a autodíly (34,9 %)
- vzácné kovy a kameny (10,3 %)
- mechanická zařízení (9,8 %)
- stroje (3,8 %)
- plasty (3,7 %).

Největším exportním trhem jsou USA s podílem téměř 80 % na celkovém exportu. Následují Velká Británie (6,4%), Hong Kong, Mexiko, Čína, Norsko, Japonsko, Německo a Švýcarsko. Na celkovém importu Kanady se Ontario podílí 56 %.

Hlavní importní položky:
- osobní auta a autodíly (21,2 %)
- nákladní auta a autodíly
- léky
- mobilní telefony
- přenosné stroje na zpracování dat (tablety, notebooks)
- stroje

Největším importním trhem jsou USA s podílem 56 % na celkovém dovozu. Následují Čína (12,1 %), Mexiko (7,6 %), Japonsko, Německo, Jižní Korea, Švýcarsko, Itálie, Velká Británie, Tchajwan.

7. Zemědělství

Zemědělství vytváří 1,7 % HDP a zaměstnává 75 tis. lidí. Roční příjmy ze zemědělské činnosti činí 11,9 mld. CAD, což je ¼ příjmů kanadského zemědělství. Zemědělská produkce je rovnoměrně rozdělena mezi farmy zaměřené na živočišnou a rostlinou výrobu. Ontarijské zemědělství je exportně orientované. Zemědělská půda v Ontariu tvoří 8 % kanadské zemědělské plochy. Významným trendem v uplynulé dekádě je snižování počtu farem a zvětšování jejich velikosti, 20 % největších farem v provincii realizuje 80 % příjmů celého zemědělského sektoru. V Ontariu je nyní zhruba 52 tis. farem (25 % všech kanadských farem) a průměrná velikost farmy dosahuje 94 hektarů. Průměrný věk farmářů je 54 let a počet mladých farmářů neustále klesá.  

Ontario je v kanadském měřítku:
- největší producent (kukuřice, zelenina, sójové boby, tabák, ovce, vejce, drůbež)
- 2. největší producent (vinná réva, vepřové maso).

Hlavními zemědělskými oblastmi jsou:
- Niagarský poloostrov (vinná réva, ovoce, zelenina)
- severní pobřeží jezera Erie (tabák)
- jihozápad (kukuřice)
- severní pobřeží  jezera Ontario u města Cobourg (jablka).

Ontarijští producenti mléka, vajec a drůbeže (kuřata, krůty) jsou součástí kanadského systému Supply Management. Jedná se o systém státem kontrolované produkce uvedených komodit, jehož cílem je vytvoření rovnováhy mezi produkcí (tj. nabídkou) a kanadskou poptávkou. Systém je založen na 3 pilířích: plánování produkce (tj. výrobní kvóty), dohodnuté výkupní ceny a kontrola dovozu (tj. minimální bezcelní množstevní kvóty a následná vysoká dovozní cla). Kanadaje v zahraničí silně kritizovaná za vysoce ochranářský systém pro producenty mléčných výrobků a drůbeže. Supply management kritizují především producenti mléčných výrobků v EU v průběhu probíhajících jednání mezi EU a Kanadou o Komplexní ekonomické a obchodní dohodě (CETA).

8. Energetika

Provincie Ontario je v kanadském měřítku:

- 2. největší producent elektřiny (po provincii Quebec, 25 % kanadské produkce)
- největší producent elektřiny z jaderné energie (96 % kanadské produkce)
- největší producent elektřiny z větrné energie (38 % kanadské produkce)

Výroba elektřiny v Ontariu v roce 2015 dosáhla 153,7 TWh. Na celkové kanadské produkci se Ontario podílelo 24,5%. Podíl jednotlivých energetických zdrojů na výrobě elektřiny:

58,1 % - jaderná energie
20,3 % - vodní energie
19,9% - zemní plyn
0,1 % - solární energie
1,6% - větrná energie.

Jaderné elektrárny - v Ontariu se nacházejí 3 ze 4 kanadských jaderných elektráren (Bruce, Pickering a Darlington) s 18 jadernými reaktory CANDU s celkovým výkonem 13.000 MW. Největší jadernou elektrárnou je Bruce Power s výkonem 6.300 MW a 8 reaktory. Bruce Power vyrábí 25 % elektřiny v provincii. JE Pickering má 6 reaktorů s výkonem 3.100 MW a JE Darlington 4 reaktory s výkonem 3.512 MW. 

Největším producentem elektřiny v Ontariu a zároveň jedním z největších v Severní Americe je vládní firma Ontario Power Generation - OPG (sídlo v Torontu). OPG vyrábí více než 50% elektřiny v provincii. OPG vlastní a provozuje 2 jaderné elektrárny (Darlington a Pickering), 65 vodních elektráren a několik větrných elektráren. Výrobní kapacita OPG dosahuje téměř 20 tis. MW. Zhruba 95 % výroby elektřiny OPG zajišťují jaderné a vodní elektrárny. OPG také vlastní třetí jadernou elektrárnu v Ontariu (Bruce), ale provoz zajišťuje privátní firma Bruce Power. Vládní firma Hydro One vlastní a provozuje 97 % elektrické přenosové sítě v Ontariu - tj. 29 tis. km vysokonapěťové sítě a 123 tis. km nízkonapěťové sítě. Provinční vláda zveřejnila v prosinci 2013 dlouhodobý energetický plán. Ceny elektřiny pro domácnosti by měly vzrůst během 5 let o 42%, pro podniky o 33 %. Vláda nebude stavět nové jaderné elektrárny, ale zaplatí generální opravu 10 jaderných reaktorů v JE Darlington a JE Bruce s počátkem v roce 2016. Tato varianta bude levnější. Jaderná elektřina by se měla podílet 42% na dodávkách elektřiny v provincii v roce 2025 (nyní 59%), podíl plynových elektráren se nepatrně sníží. Produkce elektřiny z větrných elektráren by se měla ztrojnásobit na 10 % do roku 2032 a podíl vodních elektráren by měl činit zhruba 16% na celkové produkci elektřiny v Ontariu.

J. Dvořáček, EK ZÚ Ottawa