Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada - ekonomický monitor - červen 2013


1. Aktuální ekonomický vývoj

Kanadská ekonomika zaznamenala v dubnu t.r. měsíční růst ve výši 0,1%. Po silném růstu v 1. čtvrtletí t.r. dochází ke zpomalení uprostřed globální ekonomické nejistoty. Výkon sektoru služeb dosáhl růst 0,3% a produkce zboží se snížila o 0,3% kvůli poklesu produkce těžebního sektoru včetně těžby ropy a zemního plynu. V sektoru služeb zaznamenaly výrazný růst velkoobchod, maloobchod a finanční služby.  

Kanadská ekonomika vytvořila v květnu t.r. 95 tis. nových pracovních míst, přičemž všechna místa připadla na soukromý sektor. K velkému nárůstu pracovních míst došlo ve stavebnictví, maloobchodě a velkoobchodě. Míra nezaměstnanosti klesla na 7,1%; avšak u mladých lidí (15-24 let) zůstává nadále poměrně vysoká na úrovni 13,6%.   

Kanadský realitní trh je 3. nejvíce nadhodnocený mezi 34 členskými zeměmi OECD po Belgii a Norsku podle zprávy OECD zveřejněné na počátku června t.r. Měřítkem výpočtu byly poměr ceny průměrného domu k výši nájmu u takového domu a poměr ceny domu k průměrné mzdě. Na základě výše nájmů je kanadský trh nadhodnocený až o 60%. Co se týče poměru ceny k příjmům je nadhodnocený o 30%. Na opačném konci žebříčku OECD jsou Japonsko, Německo, Jižní Korea, Irsko a Portugalsko, kde je realitní trh podhodnocený. Podle nejnovějších údajů Canadian Real Estate Association činila v dubnu t.r. cena průměrného domu v Kanadě 380.588 CAD a meziročně se zvýšila o 1,3%.  

Zahraniční investice v Kanadě dosáhly hodnoty 14,9 mld. CAD v dubnu t.r. Výrazný podíl 12,8 mld. CAD připadl na dluhopisy (především soukromé), což je nejvyšší hodnota od května 2012. Kanadské investice v zahraničí dosáhly hodnoty 2,8 mld. CAD. 

Poměr dluhu kanadských domácností k čistému příjmu v 1. čtvrtletí t.r. dosáhl 161,8% a mírně se snížil z úrovně 162,6% ve 4. čtvrtletí roku 2012.   


2. Mezinárodní ekonomické vztahy / obchodní politika

Dolní komora kanadského parlamentu (the House of Commons) schválila (10.6.) zákon implementující návrh rozpočtu kanadské vlády na fiskální rok 2013-14. Zákon zvyšuje finanční práh pro automatické hodnocení akvizice domácích firem zahraničními investory ze strany kanadské vlády ze současných 334 mil. CAD na 1 mld. CAD v průběhu 4 let. Všechny akvizice s hodnotou vyšší než stanovený limit posuzuje Ministerstvo průmyslu (Industry Canada) a zjišťuje zda přinášejí čistou výhodu (net benefit) pro Kanadu. 


3. Podnikatelské prostředí, významné firemní akvizice

Firma Sobeys, druhý největší potravinový řetězec v Kanadě, oznámila (12.6.) dohodu o převzetí firmy Safeway Canada Inc. za 5,8 mld. CAD. Safeway je kanadská divize známého amerického prodejce potravin a její obchody se nacházejí především v západní Kanadě. Akvizice přidá 223 obchodů do řetězce Sobeys, který v Kanadě provozuje cca 1.300 obchodů (vlastní, franšíza) pod různými názvy jako IGA, Foodland a Fresh-Co. Řetězce Sobeys a Safeway mají dohromady roční tržby ve výši 24 mld. CAD. (Pozn. roční tržby největšího potravinového řetězce Loblaw dosahují 31 mld. CAD). Dohoda přichází v době rostoucí konkurence v maloobchodě potravin, kdy v Kanadě posilují americké řetězce Wal-Mart, Costco a Target. Hlavní kanadští konkurenti (Loblaw a Metro) též usilovaly o převzetí Safeway.     


4. Energetika, přírodní zdroje

Malajská státní ropná společnost Petronas bude investovat 16 mld. CAD do výstavby dvou exportních terminálů pro zkapalňování zemního plynu v přístavu Port Edward na západním pobřeží Kanady v provincii British Columbia. Kanadská firma TransCanada Corp. bude investovat 5 mld. CAD do výstavby plynovodu v délce 750 km, který bude zásobovat uvedené dva terminály zemním plynem. Prvním potvrzeným odběratelem zkapalněného plynu (LNG) je japonská firma Japan Petroleum Exploration.

Americká firma Exxon Mobil Corp. ve spolupráci se svou kanadskou divizí Imperial Oil Ltd. podala žádost o udělení licence na export zkapalněného zemního plynu (LNG) u kanadského energetického úřadu (National Energy Board). Exxon Mobil chce zpracovávat až 30 mil. tun zemního plynu ročně v plánovaných exportních terminálech LNG na západním pobřeží Kanady v přístavech Kitimat a Prince Rupert. Exxon Mobil se tak zařadil mezi další zájemce o export LNG z Kanady do Asie (např. Royal Dutch Shell, Chevron, Petronas).     

Ministr přírodních zdrojů Joe Oliver oznámil, že kanadská vláda zvýší finanční odpovědnost firem za škody způsobené těžbou ropy a zemního plynu v pobřežních vodách Kanady. Firmám těžícím v Atlantickém oceánu se zvýší maximální pokuta ze současných 30 mil. CAD na 1 mld. CAD a firmám těžícím v Arktickém oceánu ze 40 mil. CAD na 1 mld. CAD. V souvislosti s implementací vládních návrhů se budou muset změnit některé zákony upravující těžbu ropy a zemního plynu u pobřeží provincií Newfoundland & Labrador, Nova Scotia a u severního pobřeží Kanady. 

Kanadská firma Imperial Oil Ltd. uzavře ropnou rafinerii ve městě Dartmouth v provincii Nova Scotia a propustí většinu ze 400 zaměstnanců. Rafinerie v Dartmouth má denní zpracovatelskou kapacitu 88 tis. barelů ropy a je v provozu od roku 1918. Mezi důvody k ukončení činnosti patří dlouhodobý neúspěšný pokus prodat rafinerii, nadměrná kapacita rafinerií na východním pobřeží Kanady a vysoká cena dovážené ropy. V uplynulých letech ukončila firma Royal Dutch Shell činnost rafinerie v Montrealu a firma Irving Oil zrušila plány na velké rozšíření kapacity rafinerie v Saint John v provincii New Brunswick. Na východním pobřeží Kanady zůstávají v provozu tři rafinerie (Montreal, Quebec a Saint John).    

Jaderná energetika: Ministr přírodních zdrojů Joe Oliver oznámil na výroční konferenci jaderného průmyslu (Canadian Nuclear Society) v Torontu, že kanadská vláda zvýší finanční odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za škody z 75 mil. CAD na 1 mld. CAD. Starý limit byl v platnosti 40 let.


5. Výzkum, vývoj, inovace

Ministr přírodních zdrojů Joe Oliver oznámil, že bývalý spolumajitel světoznámé kanadské firmy Research In Motion Jim Balsillie (JB) se stane ředitelem vládní agentury na podporu sektoru čistých technologií Sustainable Development Technology Canada (SDTC). Agentura SDTC byla založena kanadskou vládou v roce 2001 a jejím cílem je podporovat kanadské výzkumníky a firmy ze sektoru čistých technologií. SDTC dosud finančně podpořila více než 240 inovací kanadských firem a výzkumníků v oblasti čistých technologií. Hlavním úkolem JB bude zajistit efektivní komercializaci nápadů firem a výzkumníků.