Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prodej výrobce jaderných reaktorů CANDU

Kanadská vláda prodala v červenci 2011 firmu Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL), což je výrobce jaderných reaktorů CANDU. Novým vlastníkem AECL se stala největší kanadská strojírenská firma SNC-Lavalin Group se sídlem v Montrealu, která už roky spolupracuje s AECL při výstavbě jaderných reaktorů i jejich modernizaci. Prodejní částka dosáhla 15 mil. CAD. Kanadská vláda získá provize (royalties) z prodeje nových jaderných reaktorů CANDU i z modernizace stávajících. Vláda zůstává vlastníkem jaderných laboratoří i vývojového reaktoru, který produkuje izotopy pro lékařské účely.

Firma AECL byla založena v roce 1952, sídlí ve městě Mississauga (25 km západně od Toronta), zaměstnává 4.300 lidí a zabývá se celou řadou činností v oblasti jaderné energetiky, jako např:

-        vývoj a výroba jaderných reaktorů CANDU (typ ACR-1000 o výkonu 1.200 MW a typ CANDU 6 o výkonu 700 MW)
-        provoz jaderných laboratoří v Chalk River (190 km severozápadně od Ottawy v provincii Ontario na břehu řeky Ottawa)
-        provoz jaderných laboratoří ve Whiteshell (100 km severovýchodně od Winnipegu v provincii Manitoba)
-        výroba izotopů pro lékařské účely
-        skladování použitého jaderného paliva
-        vyřazení z provozu jaderných reaktorů (decommissioning).

Reaktory CANDU jsou v Kanadě v provozu od roku 1962 a v zahraničí od roku 1972 (Argentina, Rumunsko, Čína, Indie, Pákistán, Jižní Korea). V současné době je po celém světě v provozu 34 těchto reaktorů. Jaderné reaktory CANDU využívají jako jaderné palivo přírodní uran a jako chladivo a moderátor slouží těžká voda.

Vládnoucí Konzervativci se již několik let netajili záměrem prodat firmu AECL, která je dlouhodobě prodělečná. AECL se dostaly v posledních letech do velkých ztrát, protože v zahraničí neprodávaly reaktory kvůli silné konkurenci a u klíčových projektů došlo a dochází ke zpoždění a překročení rozpočtových nákladů (např. modernizace reaktoru CANDU v elektrárně Point Lepreau v provincii New Brunswick). Jaderná havárie ve Fukušimě navíc vrhla špatné světlo na globální jaderný průmysl. Za poslední 2 roky dosáhly vládní dotace do AECL více než 1 mld. CAD a firma přitom vykázala ztrátu téměř 500 mil. CAD. Od svého založení v roce 1952 dostala AECL od kanadské vlády celkem 21 mld. CAD.

SNC-Lavalin jako nový vlastník AECL se soustředí na modernizaci stávajících reaktorů a prodej technologicky vyspělejších reaktorů CANDU 6, jejichž vývoj nyní probíhá. Kanadská vláda přislíbila na dokončení vývoje částku 75 mil. CAD. Firma AECL byla vybrána jako dodavatel dvou nových reaktorů CANDU 6 pro jadernou elektrárnu Darlington v Ontariu. Provinční vláda však požaduje poskytnutí finančních garancí od federální vlády, což kanadský premiér Harper odmítá. Ontarijská vláda bude muset vyjednávat s firmou SNC-Lavalin, která má zájem prodávat reaktory na striktně komerční bázi. Vládní představitelé v Ontariu se již nechali slyšet, že v případě vysoké ceny reaktorů jsou připraveni od smlouvy na dodávku 2 reaktorů pro Darlington odstoupit.     

Prodej AECL soukromé firmě může mít za následek ztrátu konkurenceschopnosti na zahraničních trzích, neboť SNC nebude schopný konkurovat finančně mnohem silnějším dodavatelům jaderných reaktorů (Toshiba/Westinghouse, Areva Group, GE Hitachi Nuclear Energy) bez dotací od kanadské vlády. Existují reálné obavy, že firma AECL může omezovat některé aktivity a zaměří se především na servis a modernizaci stávajících reaktorů. SNC-Lavalin se může vyhnout finančnímu riziku tím, že sníží výdaje na výzkum a vývoj a reaktory nové generace. Výkonný ředitel SNC-Lavalin pan Pierre Duhaime zůstává optimistický ohledně vyhlídek jaderné energetiky i po havárii ve Fukušimě a bude podporovat růstovou strategii AECL. Na druhou stranu však jasně říká, že nebude riskovat finanční zdraví AECL projekty, kde kupující očekává od SNC-Lavalin převzetí všech rizik.