Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Quebec uzavře jadernou elektrárnu Gentilly

Na začátku září 2012 proběhly v provincii Quebec volby, které vyhrála strana The Parti Québécois. Premiérka nové provinční vlády Pauline Marois oznámila, že na konci prosince 2012 bude z ekonomických důvodů uzavřena jediná jaderná elektrárna v provincii Gentilly-2.

Vláda vytvoří fond ve výši 200 mil. CAD, který bude sloužit ke kompenzaci ekonomických dopadů uzavření elektrárny v regionu. Kromě uzavření jaderné elektrárny (JE) Gentilly-2 se rozhodla premiérka Marois také pro zákaz další těžby azbestu, který způsobuje rakovinu a trvalý zákaz průzkumu a těžby plynu z břidlic (shale gas).  

JE Gentilly-2 se nachází v městečku Bécancour u řeky Sv. Vavřince zhruba 150 km severovýchodně od Montrealu a zaměstnává 740 lidí. JE Gentilly-2 je v provozu od roku 1983 a vlastní ji quebecká vláda. JE Gentilly-2 vyrábí 3% elektřiny v provincii Quebec. Reaktor v JE Gentilly-2 (CANDU-6) o výkonu 675 MW přestane vyrábět elektřinu na konci prosince t.r. Vyřazení reaktoru z provozu bude trvat zhruba 50 let a náklady se odhadují na 1,8 mld. CAD. Reaktory CANDU vyrábí kanadská firma Atomic Energy of Canada Limited (AECL), kterou v loňském roce koupila od federální vlády firma SNC Lavalin se sídlem v Montrealu.

Premiérka Marois po převzetí moci plní předvolební sliby a začíná realizovat svoji ekologickou politiku. Bývalá quebecká vláda liberálního premiéra Charesta rozhodla v srpnu 2008 o generální opravě reaktoru CANDU-6 v JE Gentilly-2 s plánovaným nákladem 1,9 mld. CAD. Životnost reaktoru měla být prodloužena do roku 2040. Provozovatel JE Gentilly-2, státní frma Hydro-Québec, letos přehodnotila původní odhad nákladů na kompletní opravu reaktoru CANDU-6 a navýšila jej na 4,3 mld. CAD. Zvýšení nákladů projektu v kombinaci s klesajícími tržními cenami elektřiny donutilo Hydro-Quebec doporučit nové vládě Quebecu uzavření jaderné elektrárny.

Rozhodnutí o uzavření JE Gentilly-2 vyvolalo ostrou reakci u firmy SNC Lavalin, mezi zaměstnanci elektrárny i u kanadské asociace jaderného průmyslu. Prezidentka asociace Denise Carpenter nesouhlasí s vyšším odhadem nákladů projektu a uvádí, že podobné projekty v provincii Ontario (JE Darlington a Kincardine) mají mnohem nižší odhady nákladů na generální opravu reaktorů. (Pozn. V provincii Ontario vládnou liberálové a tamní tři JE se podílejí 50% na celkové výrobě energie.). 

Premiérka Marois vyslyšela doporučení firmy Hydro-Québec a energetickou budoucnost provincie spojuje s méně nákladnou a ekologicky šetrnou vodní energií. (Pozn. Vodní elektrárny vyrábějí 97% energie v provincii Quebec.). V současné době se na severozápadě provincie Quebec staví několik velkých vodních elektráren (např. La Romaine complex, Eastmain 1-A). Cena produkce elektřiny ve vodních elektrárnách je výrazně nižší než v jaderných elektrárnách (6,2 centů proti 12,3 centů za 1 kWh). Rozhodnutí nové quebecké vlády je vzhledem k ekonomickým nákladům na výrobu elektřiny, bohatým vodním zdrojům v provincii a vlivu na životní prostředí po havárii ve Fukušimě naprosto logické.