Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výroční konference jaderného průmyslu 2013

Ve dnech 27.2. - 1.3.2013 se v Ottawě uskutečnila pravidelná výroční konference a výstava kanadského jaderného průmyslu organizovaná The Canadian Nuclear Association (CNA). Letošního ročníku se zúčastnilo 700 hostů a 45 vystavovatelů. CNA sdružuje téměř 100 firem kanadského jaderného průmyslu.

Kanadský jaderný průmysl zaměstnává 60.000 lidí a roční tržby činí 6,6 mld. CAD. Jaderné elektrárny (19 reaktorů) vyrábějí 17% kanadské elektřiny. Kanada má největší prokázané zásoby vysoce kvalitního přírodního uranu na světě a je 2. největší producent uranu na světě (po Kazachstánu). Kanadský uran se používá výlučně pro výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách. Kanada zajišťuje více než 50% světových dodávek izotopů pro jadernou medicínu.

Hlavním vystupujícím na letošní konferenci CNA byl Joe Oliver (JO), ministr přírodních zdrojů Kanady. JO oznámil dva významné projekty. Kanadská vláda podepsala s třemi kanadskými inovativními organizacemi (University of Alberta, TRIUMF British Columbia a Prairie Isotope Production Entreprise Manitoba) dohodu o financování vývoje nového lékařského izotopu (technecium-99). Tc-99 je nejvyužívanější izotop pro lékařské zobrazování a používá se ve zhruba 85% lékařských diagnostických postupech. Kanadská vláda přispěje během 4 let částkou 25 mil. CAD na vývoj nové technologie výroby lékařských izotopů, která nebude potřebovat vysoce obohacený uran. Alternativní produkce izotopů z nízko obohaceného uranu zabezpečí velké dodávky Tc-99 a sníží jaderný odpad.

Uvedená investice umožní Kanadě zůstat lídrem v produkci lékařských izotopů. V roce 2016 bude ukončena produkce lékařských izotopů v jaderných laboratořích v Chalk River v provincii Ontario v zastaralém výzkumném reaktoru, poháněném vysoce obohaceným uranem. V letech 2007 a 2009 došlo v Chalk River k nouzovému vypnutí reaktoru, což vyvolalo rozruch u lékařů i na politické scéně. Lékaři byli tehdy nuceni odkládat testy na diagnózu rakoviny a srdečních chorob.     

JO dále oznámil, že kanadská vláda během několika měsíců vyhlásí výběrové řízení na restrukturalizaci řízení provozu jaderných laboratoří v Chalk River. Výběrové řízení bude trvat zhruba 2 roky. Cílem je vytvoření modelu, kdy vláda vlastní laboratoře a privátní kontraktor bude zajišťovat řízení provozu. Stejný model funguje v USA a Velké Británii. Jaderné laboratoře v Chalk River vlastní kanadská vláda prostřednictvím firmy AECL (Atomic Energy of Canada Limited). Budoucí činnost laboratoří se zaměří na vyřazování jaderných zařízení z provozu (decommisioning), nakládání s jaderným odpadem, na podporu vědeckých potřeb vlády a zajištění výzkumu na komerční bázi pro jaderný průmysl.    

Nejdůležitější události v kanadském jaderném průmyslu v roce 2012:

- Kanada a Čína podepsaly dohodu o dodávkách kanadského uranu pro civilní účely (září).

- Kanada a Indie podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné oblasti (listopad). 

- Nová vláda v provincii Québec rozhodla o uzavření jaderné elektrárny Gentilly-2.

- Po generální opravě byly uvedeny do komerčního provozu 2 reaktory v jaderné elektrárně (JE) Bruce A v provincii Ontario. Reaktory byly odstaveny z provozu v letech 1995 a 1997. Generální oprava byla schválena v roce 2005. JE Bruce provozuje od roku 2001 soukromá firma Bruce Power.

- V listopadu byl uveden do komerčního provozu reaktor v JE Point Lepreau v provincii New Brunswick. (Pozn.: JE Point Lepreau je v provozu od roku 1983.) Generální oprava reaktoru o výkonu 635 MWe začala v březnu 2008. Náklady projektu dosáhly 2,4 mld. CAD a převýšily o 1 mld. CAD odhady!! Generální oprava trvala 4,5 roku a podílelo se na ní 2.300 lidí. Reaktor bude pracovat dalších 27 let.

- Pokračovaly přípravy na zahájení generální opravy všech 4 jaderných reaktorů v JE Darlington v provincii Ontario o celkovém výkonu 3.512 MWe. Realizace projektu začne v roce 2016 a potrvá 15 let.