česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada a velké asijské ekonomiky

(Archivní článek, platnost skončena 20.11.2014.)

Kanadská vláda premiéra Stephena Harpera se v rámci potřebné diverzifikace exportu snaží otevřít nové trhy pro kanadské firmy.

Asie

Asie

Závislost na USA je navzdory poklesu jejich podílu na celkovém kanadském exportu nadále příliš vysoká. (Pozn. V roce 2011 směřovalo do USA téměř 74% kanadského exportu zboží, v roce 2002 to bylo dokonce 87%. Druhým největším exportním trhem pro kanadské zboží v roce 2011 byla Velká Británie s podílem 4,2%). Zhoršení ekonomické situace v USA vyvolává téměř okamžitě negativní ekonomické dopady v Kanadě. Dochází k propadu kanadského exportu do USA a poklesu amerických investic v Kanadě. (Pozn. Export kanadského zboží do USA v roce 2009 se kvůli finanční krizi v USA meziročně propadl o 26,7%, export služeb o 6,7%). Kanada se snaží především snížit závislost na USA jako téměř jediném exportním trhu pro ropu a zemní plyn.

Harperova vláda věnuje zvýšenou pozornost především rozvoji ekonomických vztahů s velkými, rostoucími a perspektivními ekonomikami v Asii - Čína, Japonsko, Jižní Korea, Indie, Vietnam, Thajsko, Indonésie, Filipíny. Kanada v září t.r. uzavřela Dohodu o podpoře a ochraně investic s Čínou a s dalšími zeměmi tyto dohody vyjednává (Indie, Indonésie, Vietnam). Zároveň Kanada vyjednává Dohody o volném obchodu (Indie, Japonsko, Jižní Korea). V rámci Trans-Pacific Partnership (TPP) se vyjednává Dohoda o volném obchodu mezi 11 zeměmi asijsko-pacifické oblasti. Členem TPP je kromě Kanady mj. Vietnam. Kanadský export do uvedených čtyř zemí se v posledních letech zvyšuje.

1) Čína

Premiér Harper navštívil Čínu poprvé v roce 2009 a s prezidentem Hu Jintao dohodli začátek strategického partnerství, což přispělo k výraznému oživení ekonomických vztahů. Čína je 2. největší obchodní partner po USA a 3. největší exportní trh Kanady (po USA a Velké Británii). Obchodní výměna se zbožím v roce 2011 dosáhla hodnoty 65 mld. CAD s velkým přebytkem čínského vývozu. (Pozn. Obchodní výměna Kanady s USA činila 551 mld. CAD). Export do Číny v roce 2011 vzrostl meziročně o 26,9% na 16,8 mld. CAD (3,8% kanadského exportu). Za posledních 10 let se hodnota kanadského exportu do Číny zvýšila více než čtyřikrát. Import z Číny v roce 2011 vzrostl meziročně o 8,1% na 48,2 mld. CAD (10,8% kanadského importu). Mezi hlavní položky kanadského exportu do Číny patří buničina, jehličnaté dřevo, železná ruda, měděná ruda a koncentráty, černé uhlí, semena řepky olejky, nikl, chlorid draselný, surové minerální oleje, hrách. 

Z uvedených asijských zemí je Čína 2. největším zahraničním investorem v Kanadě po Japonsku. Hodnota čínských investic v Kanadě v roce 2011 dosáhla hodnoty 10,9 mld. CAD.  Čínské firmy investují především do průzkumu a těžby energetických surovin (např. Sinopec, PetroChina, CNOOC). Podíl Číny na celkové hodnotě zahraničních investic v Kanadě činí 2%. Čínský velvyslanec v Kanadě Zhang Junsai se v září t.r. vyjádřil pro brzké zahájení rozhovorů o možnosti uzavření Dohody o volném obchodu (FTA). Načasování prohlášení nebylo náhodné. Čínská státní firma CNOOC (China National Offshore Oil Corp.) totiž v srpnu 2012 požádala kanadskou vládu o schválení plánované akvizice firmy Nexen v hodnotě 15,1 mld. USD. Nexen sídlí v Calgary a je významným producentem ropy a zemního plynu. (Pozn. Kanadská vláda nedávno prodloužila termín pro posouzení akvizice do 10.12.2012). Případné odmítnutí akvizice by vzájemné vztahy s Čínou zřejmě ochladilo. V Kanadě se ozývají kritické hlasy k plánovanému převzetí, neboť kanadským firmám nejsou podobné akvizice v Číně povolené. Hodnota kanadských přímých investic v Číně na konci roku 2011 dosáhla 4,5 mld. CAD.  

2) Japonsko

Premiér Harper navštívil Japonsko v březnu 2012. Na konci listopadu t.r. se začne vyjednávat Dohoda o volném obchodu (FTA) mezi Kanadou a Japonskem. Podle společné vládní studie zvýší FTA růst kanadské ekonomiky o 0,5 procentního bodu a zajistí lepší přístup pro kanadské vývozce zemědělských produktů, letadel a energetických produktů. Kanada očekává od FTA mj. odstranění tarifních i netarifních překážek u zemědělských produktů (např. dovozní cla na hovězí maso, vepřové maso, řepkový olej; omezení dovozu hovězího maso na zvířata mladší než 21 měsíců) a odstranění tarifních překážek u lesních produktů (dřevo). Japonsko má zájem na odstranění dovozního cla na osobní auta (6,1%). 

Japonsko je 5. největší obchodní partner (po USA, Číně, Mexiku a Velké Británii) a zároveň 4. největší exportní trh Kanady (po USA, Velké Británii a Číně). Obchodní výměna se zbožím v roce 2011 dosáhla hodnoty 23,7 mld. CAD s přebytkem japonského vývozu. Kanadský export do Japonska v roce 2011 vzrostl meziročně o 16% na 10,7 mld. CAD (2,4% celkového kanadského exportu). Import z Japonska se snížil meziročně o 2,9% na 13,1 mld. CAD (2,9% celkového importu). Mezi hlavní položky kanadského exportu do Japonska patří černé uhlí, semena řepky olejky, měděná ruda a koncentráty, jehličnaté dřevo, vepřové maso, pšenice, buničina, sójové boby, hliník.

Japonsko je jeden z největších zahraničních investorů v Kanadě. Japonské přímé investice v Kanadě na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 12,8 mld. CAD. K významným investorům patří například firmy Toyota, Honda, Mitsubishi, Nippon, Hitachi, Mitsui, Itochu. Kanadské přímé investice v Japonsku na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 8,4 mld. CAD. V Japonsku působí více než 100 kanadských firem, z nichž téměř polovina v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT). Mezi největší investory patří firmy Magna International (autodíly), Celestica (ICT), Manulife Insurance (finanční služby), CAE (letecké simulátory).    

3) Jižní Korea

Premiér Harper navštívil Jižní Koreu v březnu 2012. Dohoda o volném obchodu (FTA) mezi Kanadou a Jižní Koreou se vyjednává od roku 2005. Po třinácti jednacích kolech se obě strany dostaly v březnu 2008 do slepé uličky. Jižní Korea nadále trvala na zákazu dovozu kanadského hovězího masa v souvislosti s vypuknutím nemoci šílených krav (BSE) v roce 2003. Kanadští výrobci aut rovněž vyjadřovali obavy ohledně FTA. Po téměř 9 letech došlo v lednu 2012 ke znovuotevření jihokorejského trhu pro kanadské hovězí maso a zvířata. Úsilí o obnovení jednání o FTA pokračují. (Pozn. Kanada se dostala do nevýhodné pozice ve srovnání s USA od 1.1.2012, kdy vstoupila v platnost FTA mezi USA a Jižní Koreou. Američtí farmáři mají snazší přístup do Jižní Koreje, což je pro Kanadu špatná zpráva). Sjednání FTA by zajistilo lepší přístup na jihokorejský trh pro kanadské zemědělské výrobky (hovězí a vepřové maso, ryby a mořské produkty, pšenice, ječmen, slad, len, jablka, med, brambory, hranolky, rostlinné oleje z řepky a sóji, olejnatá semena) i průmyslové výrobky (např. montované domy, měkké dřevo, hliník, letecké motory, kovové rudy, určité chemické výrobky, informační technologie, uhlí, výrobky z kožešin, hnojiva).

Jižní Korea je 7. největší obchodní partner a 6. největší exportní trh Kanady (po USA, Velké Británii, Číně, Japonsku a Mexiku). Obchodní výměna se zbožím v roce 2011 dosáhla hodnoty 11,7 mld. CAD s přebytkem jihokorejského vývozu. Kanadský export do Jižní Koreji v roce 2011 vzrostl meziročně o 37,1% na 5,1 mld. CAD (1,1% celkového exportu). Import z Jižní Koreji vzrostl meziročně o 7,4% na 6,6 mld. CAD (1,5% celkového importu). Mezi hlavní položky kanadského exportu do Jižní Koreji patří černé uhlí, semena pšenice, měděná ruda a koncentráty, vepřové maso, letadla, buničina, hliník, nikl, řepkový olej, chlorid draselný, jehličnaté dřevo.

Jižní Korea je významným investorem v Kanadě. Přímé investice na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 6,1 mld. CAD. K významným investorům patří firmy Korean Investment Corp. a Korean National Oil Co. (těžba ropných písků v Albertě), Samsung C&T Corp. a Korea Electric Power Corporation (čtyři závody na výrobu komponentů pro větrné a sluneční elektrárny v Ontariu). Kanadské přímé investice v Jižní Koreji jsou nižší než v Japonsku, Číně a Indii. Na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 365 mil. CAD. Mezi největší kanadské investory patří firmy Magna International a Bombardier Transportation.    

4) Indie

Premiér Harper navštívil Indii v listopadu 2012. Dohoda o volném obchodu (FTA) mezi Kanadou a Indií se vyjednává od listopadu 2010 a dosud proběhlo pět jednacích kol. Kanada má zájem dokončit jednání v roce 2013, ale realisticky očekává pomalejší průběh. Kanada si od FTA slibuje odstranění či snížení dovozních cel na zboží, liberalizaci obchodu se službami a konkrétně lepší podmínky pro kanadský export zemědělských a chemických produktů, dopravního zařízení a strojů. 

Vzájemný obchod se zbožím v roce 2011 dosáhl hodnoty 5,1 mld. CAD s nepatrným přebytkem kanadského vývozu. Export do Indie v roce 2011 vzrostl meziročně o 27,7% na 2,63 mld. CAD (0,58% celkového kanadského exportu). Import z Indie vzrostl meziročně o 19,3% na 2,53 mld. CAD (0,57% celkového importu). Mezi hlavní položky kanadského exportu do Indie patří luštěniny (hrách, čočka), chlorid draselný, novinový papír, letadla, diamanty, měděná ruda a koncentráty, černé uhlí, buničina, nikl, hliník. V Indii působí zhruba 500 kanadských firem.

Indie je významným investorem v Kanadě. Přímé investice dosáhly na konci roku 2011 hodnoty 4,4 mld. CAD. K největším investorům patří firmy Essar Group (výroba oceli), Tata Steel(těžba železné rudy), Infosys (informační technologie). Kanadské přímé investice v Indii jsou nižší než v Japonsku a Číně. Na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 587 mil. CAD. Mezi největší investory v Indii patří firmy Bombardier Transportation, SNC Lavalin Group, CAE (letecké simulátory). Kanadské investice v Indii jsou prozatím nízké, neboť ochrana zahraničních investic není podle kanadských firem dostatečná a investiční prostředí je netransparentní. Kanadské firmy jsou frustrovány především nejasnými pravidly v oblasti regulací investic. Dohoda o podpoře a ochraně zahraničních investic (FIPA) mezi Kanadou a Indií se vyjednává již 8 let. Podepsání dohody se očekává pravděpodobně v roce 2013. (Pozn. Indická vláda přerušila jednání o FIPA se všemi zeměmi poté, co firma Vodafone pohrozila indické vládě arbitrážním řízením na základě existující FIPA mezi Nizozemskem a Indií. Spor Vodafone a indické vlády v hodnotě 2,2 mld. USD se týká navrhované změny daňových zákonů, které by vůči Vodafonu platily retroaktivně).   

Kanada má obrovské zásoby energetických zdrojů (ropa, zemní plyn, uhlí, uran), které rostoucí asijské ekonomiky potřebují. Téměř veškerá kanadská ropa a zemní plyn nyní směřují do USA. Prezident Obama navíc v lednu 2012 zamítl žádost kanadské firmy TransCanada na výstavbu ropovodu Keystone XL z Alberty do Texasu v hodnotě 7 mld. USD a vyzval ji k předložení nového návrhu plánované trasy ropovodu v Nebrasce. Obama vyslyšel námitky ekologických aktivistů v Nebrasce, kde měl ropovod procházet ekologicky citlivou oblastí Ogallala aquifer. 

Větší zájem Kanady o Asii je viditelný od nástupu Harpera k moci v roce 2006. Výrazná orientace Kanady na USA se postupně snižuje. Kanada si dobře uvědomuje, že americký trh je pro kanadský export nedostatečný a především velmi rizikový, pokud v USA dojde k recesi. Hospodářská situace v EU a hlavně vyhlídky jsou rovněž pochmurné. Velké asijské ekonomiky jsou proto perspektivním trhem pro kanadský export. Rostoucí energetická náročnost v těchto zemích hraje do karet především kanadskému exportu ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG). Kanada však potřebuje urychleně vybudovat potřebnou energetickou infrastrukturu pro takové exporty.

Národní ekonomickou prioritou Kanady je urychlené schválení a výstavba ropovodu Northern Gateway z Edmontonu v provincii Alberta na pobřeží Pacifiku, odkud se bude ropa převážet supertankery do Asie. Další kanadskou prioritou je urychlená výstavba exportních terminálů na zkapalňování zemního plynu (LNG) na pobřeží Pacifiku a navazujících plynovodů do oblastí s obrovskými zásobami břidlicového plynu (shale gas) v severovýchodní části provincie Britská Kolumbie (tj. Montney, Liard Basin, Horn River Basin).

Rozpočet federální vlády na fiskální rok 2012-13 z konce března t.r. zahrnuje urychlení procesu získávání ekologického povolení pro výstavbu ropovodů a další velké energetické projekty. Rozpočet umožňuje, aby federální vláda měla konečné slovo při povolování nových ropovodů. Takové rozhodnutí dosud náleželo nezávislému regulátorovi (National Energy Board).