Velvyslanectví České republiky v Ottawě

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zákaz EU na dovoz tuleních výrobků z Kanady

Dne 25.11.2013 vydal rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO) rozhodnutí, které podporuje zákaz EU z roku 2010 dovážet tulení výrobky (kůže, olej a maso) do EU. Podle WTO je zákaz EU oprávněný z morálních důvodů. Kanadská vláda v bezprostřední reakci na rozhodnutí WTO prohlásila, že se proti tomuto rozhodnutí odvolá.

Kanada společně s Norskem požádaly v únoru 2011 WTO o zřízení rozhodčího panelu kvůli zákazu EU na dovoz tuleních produktů. Cílem kanadské vlády bylo pomoci kanadským lovcům tuleňů a obhájit zájmy kanadských Inuitů a původních obyvatel. 

Podle vyjádření kanadské vlády rozhodčí panel WTO potvrdil dlouhodobé stanovisko Kanady, že zákaz EU je diskriminační a zachází nespravedlivě s kanadskými tuleními výrobky. Rozhodčí panel WTO však rovněž dospěl k závěru, že takový zákaz může být oprávněný vzhledem k některým obavám veřejnosti týkajících se lovu tuleňů. Společné negativní  stanovisko Kanady vůči rozhodnutí WTO vydali ministr mezinárodního obchodu Ed Fast, ministryně rybolovu Gail Shea a ministryně životního prostředí Leona Aglukkaq.  

Rozhodnutí WTO odsoudili lovci tuleňů a Inuité, neboť bude mít devastující dopady na jejich tradiční způsob života. Rozhodnutí WTO je vůči kanadským lovcům tuleňů nemorální a nelidské. V posledních letech dochází k omezení lovu tuleňů, neboť stále více zemí odmítá povolit dovoz tuleních výrobků. Vládní dotace z velké části udržují při životě lov tuleňů v Kanadě. Podle lovců tuleňů má Kanada ve smyslu dobrých životních podmínek zvířat nejvyšší standardy na světě pro praxi jakéhokoliv lovu.  

Podle vyjádření Diona Dakinse, prezidenta závodu na zpracování tuleňů v Kanadě, rozhodnutí WTO podpořit zákaz EU dovážet tulení produkty z morálních důvodů by mělo být bráno velmi vážně všemi odvětvími udržitelného využití. Takovéto rozhodnutí může mít obzvláště široké a nedomyšlené dopady na další obchod. (Pozn. „Kde bude nakreslena čára mezi dobrým a špatným, když se bude jednat o výrobky ze živých zdrojů?Jaká jsou kritéria, která rozhodnou, zda vepřové, hovězí nebo kuřecí maso je akceptovatelné?“). 

Někteří představitelé kanadského nevládního sektoru rozhodnutí WTO uvítali. Podle nich může mít dalekosáhlé dopady na dobré životní podmínky zvířat, protože se týká globálního obchodu. Dobré životní podmínky zvířat jsou legitimní veřejnou morální obavou. 

Kanadská vláda nadále trvá na tom, že lov tuleňů je humánní, udržitelná a dobře regulovaná činnost. Jakékoliv opačné názory jsou založené na mýtech a dezinformacích a všechny členské země WTO by měly mít obavy ze zjištění panelu. Kanadská vláda bude nadále obhajovat lov tuleňů, což je důležitý zdroj obživy a příjmů pro pobřežní komunity a Inuity. Kanadská vláda bude v odvolání poukazovat na to, že tisíce Kanaďanů v pobřežních a severních oblastech země závisí na lovu tuleňů. Lov tuleňů poskytuje obživu pro jejich rodiny a udržuje jejich kulturu, tradice a kvalitu života. Kanadská vláda bude nadále spolupracovat v této věci s Norskem, neboť si společně stěžují na zákaz dovozu tuleních výrobků do EU.